Jadąc od Kłodzka w stronę granicy czeskiej, w kierunku Kudowy-Zdrój niemal każda mijana miejsowość posiada ogromne walory turystyczne i cały region aż kipi od wartych zobaczenia atrakcji. Oprócz tytułowych gór, znajdują się tu uzdrowiska oraz miejsca z ciekawą historią. Sprawdżmy zatem co warto zobaczyć przy okazji wyprawy w tę okolicę.

Na krańcu województwa dolnośląskiego, niedaleko Kudowy-Zdrój, wzdłuż granicy z Czechami rozpościera się wyjątkowo malownicze pasmo Gór Stołowych. Historia ich wypiętrzenia sięga 30 milionów lat wstecz. Są to nielicznie występujące w Europie góry o strukturze płytowej, a skały tam występujące tworzą zjawiskowe kształty i korytarze. Objęte są Parkiem Narodowym Gór Stołowych i co roku przyciągają setki turystów.

GŁÓWNE ATRAKCJE GÓR STOŁOWYCH I OKOLICY:

  • Błędne Skały - niezwykły szlak skalny, tworzący labirynt. Trasa zwiedzania wytyczona jest w formie pętli. Całość tworzy kompleks na powierzchni około 21 hektarów. Kończąc zwiedzanie wędrujemy wzdłuż granicy czeskiej. Dojechać do Błędnych Skał można od Drogi Stu Zakrtętów, która wiedzie od Karłowa do Kudowy-Zdrój. Wjazd na górę odbywa się w organizacji wahadłowej.
  • Szczeliniec Wielki - podobnie jak Błędne Skały stanowi malowniczy skalny szlak, który przygotowany dla turystów jest także w formie pętli. Sam Szczeliniec Wielki stanowi najwyższy szczyt Gór Stołowych - 919 metrów n.p.m. Po drodze podziwiać można unikatowe formy skalne - między innymi małpoluda, kołyskę, rzeźby i grzyby skalne. Wędrówkę rozpoczyna i kończy się z parkingu w Karłowie.
  • Kudowa-Zdrój - perła uzdrowiskowa tego regionu.Kurort specjalizuje się w chorobach serca i problemach kardiologicznych. Jest tu spory Park Zdrojowy z malowniczymi alejkami, z bogato zdobioną roślinnością. Inną unikatową atrakcją jest Kaplica Czaszek w pobliskiej Czermnej. Kaplica jest w całości zbudowana ze szczątków ludzkich.Występują tylko takie kaplice w Europie.
  • Duszniki - Zdrój - Kolejne uzdrowisko w tym magicznym regionie. Atrakcją wartą zobaczenia jest Muzeum Papiernictwa oraz zabytkowy rynek. Dla miłośników sportów zimowych funkcjonuje kompleks narciarski na Zieleńcu.
  • Wambierzyce - miejscowość u podnóży Gór Stołowych, znana przede wszystkim jako miejsce kultu i pielgrzymek. Znajduje się tutaj Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin, zwana śląskim Jeruzalem. Wokół Sanktuarium wytyczona jest kalwaria, a na przeciwko znajduje się ciekawe Muzeum Dawnych Sprzętów, gromadzące między innymi zabytkowe pozytywki.
  • Polanica - Zdrój - miasto uzdrowiskowe, słynące z wód leczniczych oraz mineralnych. Pełne parków, ogrodów i zieleni - wszystko to sprawia, że występuje tu niezwykły mikroklimat i warto zatrzymać się tu na dłużej.

Góry Stołowe i okoliczne miasta i miejscowości pełne są ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Cały region wspaniale uzupełnia się, oferując gamę atrakcji zarówno turystyki aktywnej, jak i odpoczynku i relaksu.

Autor zdjęcia - Tadeusz Kandefer

 

 

 

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.