Drukuj

Góry od wieków intrygują i fascynują ludzi. Zdobywanie kolejnych szczytów jest świetną rozrywką dla wszystkich tych, którzy w wolnym czasie lubią się zmęczyć i preferują aktywny wypoczynek. Do tego dochodzi nutka adrenaliny związana z ekspozycją, przebywaniem na strzelistych szczytach oraz przełamywaniem własnych słabości. A na szczycie czeka nie lada nagroda – zniewalające widoki, rozległe panoramy, cisza i spokój. Jeśli jesteś początkującym wędrowcem i nie wiesz, który ze szlaków jest odpowiedni do Twoich umiejętności, dobrym rozwiązaniem jest posiadanie przewodnika książkowego, w którym znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Przewodnik jest dobrym uzupełnieniem wiedzy na temat nazewnictwa, historii czy planowania kolejnych tras. Ciekawscy znajdą w nich liczne ciekawostki, podania oraz mapy. Tutaj rodzi się pytanie, które z przewodników są godne polecenia? Na pewno te, które skierowane są do szerokiego grona odbiorców. Łączące różnorodność informacji, przystępność, w komentowaniu trasy oraz odpowiednią dawkę wiedzy oraz historię zwiedzanej okolicy.


Przewodniki Józefa Nyki:

„Tatry Polskie”, „Pieniny”

 Najlepsze i zarazem najpopularniejsze przewodniki turystyczne po Tatrach Polskich i Pieninach. Od lat wznawiane wydania. Autorem jest Józef Nyka – jeden z najbardziej znanych popularyzatorów turystyki górskiej, ponadto alpinista i taternik. Oprócz rozdziałów opisujących konkretne trasy turystyczne znajdziemy rozdział z radami praktycznymi oraz ogólną charakterystyką danego pasma. Szczególnie przydatne są informacje na temat czasu przejścia oraz trudności danego szlaku. Przewodnik zawiera liczne mapki, plany oraz panoramy. Warto wspomnieć o bardzo przejrzystym słowniku haseł, przystępnie opisanych faktach historycznych oraz podaniach.

 

Seria Przewodniki z Górskiej Półki:

„Tatry Polskie i Słowackie”, „Sudety”, „Beskid Śląski Żywiecki i Mały”, „Pieniny i Magura Spiska Beskid Sądecki”, „Gorce Beskid Wyspowy i Makowiecki”, „Bieszczady i Beskid Niski”.

Pięknie wydana seria przewodników po polskich górach, opatrzona licznymi kolorowymi fotografiami. Opisane trasy ułatwiają zaplanowanie wycieczki, dzięki licznym informacjom praktycznym, mapom oraz profilom wysokości. Dodatkowo oprócz tras pieszych znajdziemy w nich trasy rowerowe, samochodowe i konne. W początkowych rozdziałach znajdziemy napisany w bardzo przystępny sposób poradnik, jak przygotować się do wędrówki.  Ponadto z publikacji możemy się dowiedzieć wiele praktycznych informacji np. gdzie szukać noclegów.

 

„Korona Polskich Gór” Krzysztofa Bzowskiego 

Świetne kompendium wiedzy dla osób, które chcą skompletować wszystkie najwyższe szczyty Polski, aby zdobyć koronę naszych gór. Znajdziemy w nim niezbędne informacje na temat 23 tras, które przedstawione są według skali trudności. Każdy przebieg szlaku jest opisany bardzo szczegółowo, wraz z przewyższeniami, czasem przejścia, długością. Opis trasy oparty jest o załączoną mapkę, dodatkowo dowiemy się jak dojechać na miejsce, gdzie możemy znaleźć nocleg, jak przebiega trasa alternatywna oraz czy trasa jest dostępna dla narciarzy i rowerzystów.

 

„Przez polskie góry – przewodnik biegacza” Natalii Tomasiak i Marcina Świerca

Świetna opcja, dla tych, dla których zwykły marsz po górach to już za mało i pragną odrobinę więcej wysiłku. Autorzy tego kołonotatnika podpowiadają jak rozpocząć swoją przygodę z biegami górskimi, tak aby uniknąć niebezpiecznych dla nas błędów i jednocześnie czerpać z niej ogrom przyjemności. W przewodniku znajdziemy propozycje tras biegowych w każdym z pasm górskich Polski. W „Przewodniku biegacza” znajdziemy cenne wskazówki dotyczące techniki biegania, sprzętu, jedzenia. Szlaki opisane w przystępny i dokładny sposób, zawierają informacje o długości trasy, przewyższeniach, szacunkowej długości biegu, zalecanej ilości napoju, rodzaju terenu oraz stopniu trudności.

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk