Dolina Pięciu Stawów Polskich stanowi jeden z najpopularniejszych punktów na mapie polskich Tatr. Ze względu na jeden z przystępniejszych szlaków prowadzących Doliną Roztoki, rok rocznie odwiedzana jest przez tysiące turystów.  Nie bez powodu uważana jest za najpiękniejszą dolinę w Tatrach - panorama strzelistych tatrzańskich szczytów, błękitne stawy, oraz klimatyczne schronisko wpisują się w zniewalający wizerunek doliny. Co, jeśli pragniemy trochę większych wrażeń i adrenaliny, a kolejne metry przewyższeń i ekspozycji nam nie przeszkadzają? Warto rozważyć jeden z wielu szlaków prowadzących w wyższe partie gór, startujących właśnie w Dolinie Pięciu Stawów.

1. Szlak do Morskiego Oka przez Świstówkę Roztocką. Potrzebujemy jednie dwóch godzin, aby niebieskim szlakiem z Doliny Pięciu Stawów dostać się do Morskiego Oka. Jest to jedna z łatwiejszych opcji, na całym odcinku znajdziemy tylko jedno miejsce z ekspozycją, całość szlaku bez  sztucznych ułatwień. Od Schroniska w dolinie kierujemy się przez Świstową Czubę, Świstówkę Roztocką, Rówień pod Kępą do Morskiego Oka. Najwyższym punktem są okolice Kępy około 1840 m n.p.m. Należy pamiętać, że szlak ze względu na wysokie zagrożenie lawinowe jest zamykany w okresie zimowym.

2. Szlak na Szpiglasowy Wierch. Od schroniska kierujemy się niebieskim szlakiem, aby po chwili odbić w lewo szlakiem żółtym. Droga na szczyt jest przystępna i ubezpieczona, więc jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z łańcuchami. Najwyższy punkt to Szpiglasowy Wierch 2172 m n.p.m., który osiągamy po półtorej godziny marszu. Ze szczytu można nadkładając dwie godziny, zejść do Morskiego Oka, przechodząc przez Dolinkę za Mnichem. W dolince kolejny wariant wędrówki, jakim jest podejście na Wrota Chałubińskiego 2022 m n.p.m.

3. Szlak na Kozi Wierch. Na szlaku brak jakichkolwiek sztucznych zabezpieczeń. Podejście na Kozi Wierch nie dostarcza trudności, poza jednym fragmentem zbiegającym się z częścią Orlej Perci. Trasa na najwyższy szczyt leżący całkowicie w Polsce dostarcza niesamowitych wrażeń. Z Koziego Wierchu roztacza się fantastyczna panorama na Tatry Wysokie.

4. Szlak na Przełęcz Krzyżne. Zdobywając Krzyżne 2122 m n.p.m. od strony Doliny Pięciu Stawów, decydujemy się na lżejszą opcje podejścia. Niewielkie trudności na szlaku, brak sztucznych ułatwień, trasa nie zajmie więcej niż dwie godziny. W rozpościerającej się z przełęczy panoramie możemy zobaczyć: Dolinę Pięciu Stawów Polskich, Mięguszowieckie Szczyty, Rysy, Cubrynę, Opalony Wierch. Powrót tą samą trasą, lub dalej żółtym szlakiem do Hali Gąsienicowej.

5. Szlak na Kozią Przełęcz. Na pewno jest na nim potrzebne obycie z ekspozycją oraz sztucznymi ułatwieniami takimi jak łańcuchy czy klamry. Całość podejścia zajmie około dwóch godzin.  Szlak na Kozią Przełęcz 2137 m n.p.m. wiedzie skalnymi urwiskami, jednak warto podjąć się trudu trawersu, który wynagradza nam roztaczający się widok. Możliwość zejścia do Czarnego Stawu Gąsienicowego

6. Szlak na Zawrat. Wybierając ten szlak, możemy przygotować się na łatwe i proste podejście. Pomimo tego, że szlak na Zawrat 2158 m n.p.m., przecina jeden z najtrudniejszych tatrzańskich szlaków, jakim jest Orla Perć, sam jest bardzo przystępny. Brak jakichkolwiek sztucznych ułatwień, wędrówka na przełęcz nie zajmie dłużej niż dwie godziny.

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk

DodajArtykul

Pogoda w Polsce

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.