Drukuj

Oznakowanie szlaków turystycznych ma fundamentalne znaczenie w obszarze popularyzowania atrakcji turystycznych i ciekawych tras, które mogą być nie lada gratką pod względem zarówno historycznym, przyrodniczym, jak i kulturowym. Jeśli wybieramy się na wycieczkę lub dłuższy wyjazd, warto sprawdzić, czy w bezpośrednim sąsiedztwie nie znajdziemy żadnych wytyczonych szlaków turystycznych, które mogą nas poprowadzić przez najciekawsze miejsca w danym regionie. Co ciekawe, popularnym twierdzeniem jest, że kolor szlaku turystycznego wynika bezpośrednio z jego trudności. Jest to mit, którym nie warto się sugerować podczas wybierania idealnych tras na nasze wycieczki. Poniżej przedstawiamy charakterystykę oznakowanie tras turystycznych ze względu na ich charakter.

Szlaki górskie

Oznakowanie szlaków górskich jest niezwykle ważne, ze względu na fakt, że często przebiegają one przez Parki Narodowe, po których możemy przemieszczać się jedynie oznakowanymi trasami. Co więcej, szlaki umożliwiają nam łatwiejsze planowanie naszych górskich wycieczek z uwzględnieniem charakteru wędrówki. Obecnie na szlakach górskich możemy wyróżnić 5 kolorów tras. Szlak czerwony stanowi szlak główny danego masywu górskiego. To te szlaki są najciekawsze pod względem mijanej przyrody i krajobrazów. Jeśli planujemy wybrać się w długą trasę, wybierzmy szlak niebieski, który oznacza trasę dalekobieżną. Zielone trasy natomiast są trasami krótkimi, które zaprowadzą turystów do największych atrakcji w danym regionie. Istnieją jeszcze szlaki żółte i czarne, które są szlakami łącznikowymi oraz drogami dojścia do innych tras. Warto przed wyruszeniem w drogę przeanalizować swoją trasę biorąc pod uwagę właśnie kolory tras. To może nam dać pewną wskazówkę dotyczącą atrakcji, które spotkamy w danym regionie. O ciekawych szlakach możemy poczytać naWakacje.eu.

Szlaki rowerowe

Jazda na rowerze na przestrzeni ostatnich kilku lat stała się bardzo popularną formą spędzania wolnego czasu. O popularności tej formy aktywności świadczy również fakt, że w Polsce otwieranych jest coraz więcej atrakcyjnych krajobrazowo tras rowerowych, w trakcie których rowerzyści mogą zwiedzić ciekawe miejsca i poznać historię wielu regionów Polski. Oficjalne szlaki rowerowe również są odpowiednio oznaczone, dzięki czemu z łatwością możemy zaplanować całą trasę i dowiedzieć się, ile mniej więcej zajmie jej pokonanie. Standardowe oznakowanie szlaku rowerowego to kwadratowa tabliczka, która wyposażona jest w namalowany czarny rower. Gdy spotkamy taki znak, oznacza to, że jedziemy zgodnie z trasą. Zmiana kierunku jazdy, zakręty i inne manewry są odpowiednio oznaczone podobnymi tabliczkami. Przez Polskę wiodą również międzynarodowe szlaki rowerowe, które oprócz rysunku roweru mają również numerację, odpowiednio R3 czy R2. Są to najciekawsze trasy, które niejednokrotnie wiodą przez całą Europę.

Warto jeszcze wspomnieć o innych oznakowanych szlakach. Możemy wyróżnić coraz popularniejsze szlaki kajakowe, szlaki konne czy szlaki narciarskie, których trudność jest w istocie oceniana za pomocą koloru szlaku.