Drukuj

Jeden z piękniejszych zamków w Polsce – Książ, nie bez powodu nazywany jest Perłą Architektoniczną Dolnego Śląska. Rok rocznie odwiedzany przez 300 tysięcy turystów jest wizytówką Wałbrzycha i całego Dolnego Śląska. Ten ogromny kompleks zamkowo-parkowy ma do zaoferowania liczne atrakcje więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Całodzienny bilet (normalny: 69 zł, ulgowy 59 zł) pozwala odkryć dziedzictwo i tajemnice rodu Hochbergów, który przez ponad 400 lat panował na zamku. Bilet upoważnia do zwiedzania pięciu atrakcji: Zamek Książ z zestawem audioguide, podziemia zamku z przewodnikiem, Stado Ogierów Książ (te atrakcje należy zwiedzić w dniu zakupu biletu), Mauzoleum Hochbergów bez przewodnika, Palmiarnia Wałbrzych bez przewodnika (te atrakcje można zwiedzić w ciągu dwunastu miesięcy od dnia zakupu biletu).

Zwiedzanie warto zacząć od podziemi zamku. Odbywa się o określonej godzinie, wybieranej przy zakupie biletu i trwa około 45 minut. Przy wejściu czeka na nas przewodnik, który oprowadza po półkilometrowym odcinku podziemnej trasy turystycznej: betonowa hala, korytarze wykute w surowej skale i boczne komory bunkra. Warto zabrać ze sobą ciepłą bluzę, temperatura w podziemiach wynosi około 6 stopni. Historie powstania tuneli przedstawiają także prezentacje audiowizualne. Przybliżona jest tragiczna historia więźniów obozu Gross-Rosen, którzy własnoręcznie wydrążali tunele pod zamkiem.

Najważniejsza atrakcja, czyli sam Zamek Książ. Na jego zwiedzenie trzeba zarezerwować sobie około 2 godzin. Dzięki zestawowi audioguide, który zwiedzający otrzymują przy wejściu do zamku, każdy może zwiedzać swoim tempem. Zwiedzanie rozpoczyna się od II piętra, gdzie za głosem audioguide podążamy Schodami Cesarskimi w stronę licznych sal m.in. Konrada, Rycerskiej. W dawnych apartamentach księżnej Daisy i Jana Henryka XV, prezentowane są wystawy czasowe. Uwagę zwiedzających przykuwa Czarny Dziedziniec, którego ściany wykończone są czerwonym piaskowcem. Salon Zielony, Biały, Chiński, Gier i Barokowy - w tych salach warto zwrócić uwagę na piękne sufity oraz zdobienia ścian. Największa Sala - Maksymiliana, tutaj trzeba zatrzymać się na dłużej i przyjrzeć licznym, bogatym zdobieniom nawiązującym do mitologi, lustrom powiększającym optycznie salę, żyrandolom i podłodze z dwukolorowego marmuru. Tuż przy wyjściu z ostatniej sali zamku znajdziemy Skałki Szczęścia, odsłonięty kawałek zlepieńca, na którym zamek jest wybudowany. Jeżeli dotkniemy go lewą ręką – zakochamy się, prawą – będziemy żyć szczęśliwie, a jeśli obiema – na pewno wrócimy kiedyś na zamek.

Mauzoleum Hochbergów, które wcześniej pełniło funkcje pawilonu letniego, z miejscem widokowym, w 1883 roku zostało przekształcone w kaplicę grobową Hochbergów. Na suficie możemy zobaczyć piękne freski, przedstawiające Książ. W podziemiach stoją cztery puste sarkofagi.

Do Palmiarni w Wałbrzychu możemy dostać się samochodem albo podążając czerwoną ścieżką spacerową od węzła szlaków pod Zamkiem Książ. Spacer nie zajmie nam dłużej niż 30 minut. Znajdziemy tam ponad 250 gatunków roślin, a także zwierzęta: żółwie, egzotyczne ryby, lemury oraz pawie. Wszystkie ściany i skarpy stworzono z tufu wulkanicznego Etny z Sycylii. W palmiarni prowadzona jest też sprzedaż roślin doniczkowych i sadzonek. Miłośnicy kawy mogą odpocząć w urokliwej kawiarni „Pod Tropikiem

Ostatnia z atrakcji - Stado Ogierów Książ, Znajduje się przy wschodniej bramie parkowej.  Budowla jako jedyna przetrwała nienaruszona okres II Wojny Światowej. Kryta ujeżdżalnia zbudowana jest całkowicie bez użycia gwoździ. Podziwiać można tam konie rasy śląskiej. Ponadto w ofercie rekreacyjnej Stada znajdziemy: naukę jazdy konnej czy przejażdżki bryczką. W obrębie kompleksu działa gospoda, pensjonat oraz sklep z artykułami jeździeckimi.

Zamek Książ to nie lada gratka dla miłośników ogrodów, którzy znajdą tam 13 tarasów, uformowanych na styl francuski jako ogrody dekoracyjne. Zamkowe tarasy rozmieszczone są na kilku poziomach, na których znajdziemy ponad 300 gatunków roślin. Jesienią 200-letni bluszcz porastający zamkowe mury przybiera czerwoną barwę, odmieniając całkowicie widok zamku.                

Warto poświęcić kilkanaście minut i podejść pod bramę ze sfinksami, w okolicach której znajdziemy punkt widokowy na Zamek Książ oraz Rezerwat Przełomy pod Książęm. Z tego miejsca możemy zobaczyć cały majestat zamku oraz w jaki urokliwym miejscu jest usytuowany. Jest to też dobre miejsce na pamiątkową fotografię.

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk