Wiele osób zastanawia się, dlaczego warto wysiać poplon w ogrodzie. Wbrew pozorom, ma to naprawdę duży sens i przede wszystkim wpływa na urodzajność gleby. W drugiej połowie lata, kiedy z ogrodu powoli znikają warzywa i niektóre kwiaty, można zacząć przygotowywać glebę na następny rok. Wtedy pokrycie ziemi zielonym nawozem jest bardzo korzystne. Poplon umożliwia posiadanie wartościowej gleby. 

Dlaczego warto wysiewać poplony?

Wysiewanie roślin poplonowych ma na celu przede wszystkim użyźnienie gleby, a także zapobieżenie pojawianiu się chwastów. Do roślin poplonowych zaliczamy gatunki szybko rosnące i wytwarzające w ciągu paru tygodni dużą ilość zielonej masy. Najbardziej polecane są gatunki roślin z długimi korzeniami, gdyż przerastają one głęboko glebę i ją spulchniają. Popularne są także rośliny, które wiążą azot z powietrza. Dzieje się to dzięki symbiozie z bakteriami glebowymi, takimi jak facelia. Poplony są wysiewane po to, aby w pustych miejscach po plantacjach truskawek czy warzywach, bądź roślinach jednorocznych nie pojawiały się uciążliwe do usuwania i nie mające żadnej wartości chwasty.

Jak postępować z poplonem?

Poplon należy wysiewać w drugiej połowie lata na pustą i spulchnioną ziemię, w postaci cienkiej warstwy, a następnie podlać. Następnie należy czekać na wzrost. W ciągu 4-6 tygodni poplon pokrywa już całą powierzchnię gleby i zapobiega wyrastaniu chwastów.

Chcąc jesienią wysiać coś ozimego, bądź posadzić krzewy czy drzewa, należy przekopać poplon z glebą. Nie ma konieczności jego wyrywania i wyrzucania na kompost, ponieważ poplon ma nadać ziemi odpowiednią strukturę, więc najlepiej wymieszać go z ziemią. Jeżeli natomiast mamy zamiar wysiewać dopiero wiosną, można poczekać na nadejście mrozu - wtedy ziemię jest prościej przekopać.

Nowy ogród a poplon

Chcąc wysiać poplon w nowym ogrodzie, po wybudowaniu domu bądź po kupieniu domu z zaniedbanym ogrodem, należy zadbać o ziemię. Poplony umieszczone w takim miejscu będą najlepszym sposobem na przygotowanie gleby na wysiew. Warto wspomnieć o tym, że mogą być one w glebie nawet od wiosny do zimy. W przypadku podłoża zniszczonego przez budowę, warto je poprawić. Do nowych ogrodów o nieznanym nam do końca podłożu, polecana jest gorczyca bądź facelia. Jeżeli poplon nie będzie dobrze wyrastać w niektórych miejscach, to będzie to świadczyć o stanie ziemi - wtedy będzie wymagane dodanie do niej humusu, a także uregulowanie stosunków wodnych. Pokrywanie ziemi jednym poplonem, otrzymanie informacje o stanie ziemi i o tym, co stanowi w niej problem, jest bardzo proste.

Korzyści z wysiewania poplonu

Posiadając nowy ogród, warto zacząć od posiania poplonów przed rozpoczęciem tworzenia wymarzonego ogrodu. Dzięki temu gleba będzie lepiej przygotowana. W przypadku, kiedy widzimy, że pewna część ogrodu nie wygląda dobrze i nic nie chce tam w prawidłowy sposób wyrastać, to warto pozbyć się ściółki, spulchnić glebę i wysiać poplon. Bardzo możliwe, że ziemia się poprawi i rośliny będą mogły dobrze się rozwijać. 

Nie mając wiele czasu bądź siły na przyglądanie się kwiatom jednorocznym i warzyw, zbierania owoców czy koszenia trawnika, warto wysiać poplon. Wiele osób decyduje się na taki ogród, ponieważ jest on nie dość, że ekologiczny, to jeszcze praktycznie bezobsługowy. Można wybrać jeden z wielu gatunków roślin - facelię, łubin, grykę, koniczynę, gorczyce czy aksamitkę. Zakwitnięcie tych roślin sprawi, że przylecą do ogrodu pożyteczne owady. Jeżeli chcemy posiadać bezobsługowy ogród, to warto wysiać łąkę z wielu różnych roślin poplonowych.

 

Współautorem publikacji jest Poradnik Ogrodniczy - największy portal ogrodniczy w Polsce.
Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.