Wycieczki rowerem to wspaniała okazja nie tylko do aktywnego wypoczynku, ale także do poznawania ciekawych miejsc w Polsce. Infrastruktura szlaków rowerowych coraz mocniej rozwija się, dzięki czemu turystom coraz łatwiej dotrzeć do tych znanych i mniej popularnych obiektów. Które szlaki są obecnie najbardziej znane i malownicze? Prezentujemy najciekawsze trasy rowerowe w Polsce.

 

WSCHODNI SZLAK ROWEROWY - GREEN VELO

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo jest aktualnie najdłuższym, oznakowanym spójnie szlakiem rowerowym w Polsce. Liczy 2095 kilometrów i łączy ze sobą pięć województw we wschodniej częśki kraju. I tak jego trasa biegnie przez województwa - warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Dzięki niemu odwiedzić pięć parków narodowych i szesnaście parków krajobrazowych oraz takie miasta jak Leżajsk, Sandomierz, czy Włodawę. Od Green Velo odbiega wiele innych krótszych szlaków rowerowych - gminnych lub łącznikowych, które w całości tworzą prawdziwą sieć szlaków rowerowych na wschodzie kraju. Na trasie znajduje się ponad 500 miejsc przyjaznych turystom, gdzie można odpocząć, zjeść, przenocować i ruszyć w dalszą trasę. Z uwagi na niewielką liczbę podjazów zaliczany jest do szlaków o średniej trudności.

Więcej informacji na temat szlaku Green Velo na oficjanlej stronie - https://greenvelo.pl/

 

VELO DUNAJEC

Trasa szlaku przebiega przez wyjątkowo malownicze obszary doliny Dunajca, z niezwykłymi panoramami na Beskidy, Tatry i Pieniny. Szlak swój początek ma w Zakopanem, koniec w Wietrzychowicach. Całkowita długość Velo Dunajec wynosi 237 kilometrów i ze względu na wiele podjazdó jest szlakiem trudnym. Częścią szlaku jest odcinek wokół Jeziora Czorsztyńskiego, gdzie zobaczyć można między innymi Zamek w Niedzicy i niezwykłe panoramy gór.

Więcej informacji na temat szlaku Velo Dunajec na oficjalnej stronie - https://narowery.visitmalopolska.pl/velodunajec oraz w naszym artykule - http://miejscapolski.pl/miejsca/rzeki-i-jeziora/411-sciezka-rowerowa-wokol-jeziora-czorsztynskiego 

 

SZLAK STU JEZIOR WIELKOPOLSKICH

Ma długość około 110 kilometrów. Swój początek ma w Poznaniu i prowadzi do Szamotuł, Sierakowy, kończy się w Międzychodzie. Po drodze zobaczyć można urokliwe zakątki województwa wielkopolskiego wraz z tytułowymi jeziorami z Pojezierza Wielkopolskiego. Nie ma wielu podjazdów, w związku z tym zaliczany jest do szlaków o średniej trudności.

Więcej informacji na temat Szlaku Stu Jezior można znaleźć na stronie - https://wielkopolska.travel/szlak-stu-jezior/

 

SZLAK ROWEROWY WZDŁUŻ BAŁTYKU - ETAP SZLAKU R10

Trasa rowerowa R10 to międzynarodowy szlak wokół Bałtyku o całkowitej długości około 8500 kilometrów. Polska część tego szlaku wynosi około 580 kilometrów i prowadzi przez województwa - warmińsko-mazurskie, pomorskie oraz zachodniopomorskie. Na trasie szlaku można odwiedzić Woliński oraz Słowiński Park Narodowy oraz między innymi Półwysep Helski. Brak wyraźnych przewyższeń wskazuje na średnią trudność szlaku.

 

MAZOWIECKI SZLAK ROWEROWY

Ciekawa propozycja dla mieszańców Warszawy i okolic. Stanowi pętlę - swój początek i koniec ma na warszawskim Wawrze. Na długości około 80 kilometrów zobaczyć można między innymi Otwock, Czersk, czy Konstancin-Jeziorną. Jest do doskonała propozycja wypadu weekendowego, a trasę w całości przy odpowiednim przygotowaniu można pokonać w jeden dzień.

 

Szlaki rowerowe w Polsce powstają niezwykle intensywnie. Tworzą je gminy i inne jednostki administracyjne za środki własne oraz dzięki dofinansowaniom ze środków Unii Europejskiej. Są też duże projekty jak Green Velo, łączące kilka województw. Przy trasach szlaków powstają miejsca gastronomiczne, czy noclegowe, dzięki czemu turyści mogą przejechać całe szlaki. Turystyka rowerowa w Polsce niewątpliwie rozkwita i pozwala ze sobą łączyć aktywny odpoczynek z możliwością odkrywania ciekawych miejsc w Polsce.

 

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.