Drukuj

Uprawa truskawek z roku na rok staje się coraz popularniejsza. Niektóre osoby sadzą je na swoich przydomowych ogrodach, inni na działkach, a jeszcze inni na tarasach, czy balkonach. Nie powinno nas to dziwić, gdyż owoce te charakteryzują się swoim dobrym smakiem oraz wieloma wartościami odżywczymi. Co warto wiedzieć na temat uprawy truskawek?

Truskawki - czym tak naprawdę są?

Truskawki to nic innego jak niskie byliny zielne, które mogą być uprawione w większości ogrodów. Do uprawy doniczkowej polecane są przede wszystkim truskawki pnące, które stale zyskują na swej popularności. Wiele osób spożywa te owoce na surowo, jednak równie dobrze sprawdzają się jako składnik dżemów, konfitur, czy też mrożonek. Nie możemy również zapomnieć, że są one niezwykle bogate w minerały, witaminy oraz pektynę, czyli błonnik odpowiedzialny za zmniejszanie poziomu cholesterolu oraz usuwanie substancji toksycznych. Wszystkie te zalet sprawiają, że uprawa truskawek na działce to naprawdę świetny pomysł. 

Jakich warunków wymagają od nas truskawki?

Odpowiednie stanowisko dla truskawek to coś, bez czego nasza uprawa po prostu nie przetrwa. Warto wybrać miejsce nasłonecznione, gdyż w takich truskawki owocują najlepiej. Gleba powinna być żyzna, pełna próchnicy, charakteryzować się uregulowanymi stosunkami wodnymi oraz dostateczną przewiewnością. Warto również zwrócić na rośliny, jakie uprawiamy obok, gdyż truskawki nie przepadają za sąsiedztwem w postaci jeżyn, malin, warzyw kapustnych czy ogórków. Z kolei cebula oraz czosnek to rośliny, koło których truskawki czują się naprawdę świetnie. 

Jak przygotować stanowisko pod uprawę truskawek?

W przypadku, gdy zamierzamy rozpocząć naszą uprawę truskawek wczesną wiosną, konieczne będzie przygotowanie stanowisko już w okresie jesiennym. W jaki sposób? Jedyne co musimy zrobić, to dokładnie przekopać glebę wraz z obornikiem. Z kolei, zanim posadzimy truskawki, należy dokładnie oczyścić glebę z wszelkiego rodzaju chwastów. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że ich zwalczanie już po zasadzeniu truskawek, jest naprawdę bardzo trudne.

Jak wygląda sadzenie truskawek?

W trakcie sadzenia należy postawić na sadzonki charakteryzujące się bardzo silnym systemem korzeniowym. Nie powinny mieć one żadnej pleśni, czy też plam na korzeniach. Jak już wspominaliśmy, truskawki należy sadzić na nasłonecznionym stanowisku w taki sposób, aby nie nasada liści nie została zasypana. Odległość między sadzonkami w rozstawie powinna wynosić około 45 centymetrów a między rzędami 70 centymetrów. Nie można również zapomnieć o uklepaniu oraz podleniu ziemi po zasadzeniu, a także jej wyściółkowaniu folią, czy też słomą. 

Jak pielęgnować truskawki?

W czasie późnej wiosny, kiedy owoce truskawek już dojrzeją, należy zbierać je każdego dnia. Kiedy nie będziemy tego robili, będą one po prostu gnić. Z kolei latem, kiedy z macierzystych roślin wyrosną tak zwane rozłogi, powinniśmy usunąć je zaraz przy samej nasadzie liści. W trakcie później jesieni koniecznie należy zabezpieczyć rośliny przed uciążliwym mrozem za pomocą ściółki ze słomy. Kiedy nadejdzie wiosna, warto skorzystać z nawozu, aby wzmocnić nasze truskawki.

W jaki sposób można rozmnażać truskawki?

Bez względu na odmianę rośliny macierzyste truskawek tworzą rozłogi o długości wynoszącej od 30 do 60 cm. Kiedy długość ta będzie już większa niż 40 cm, możemy wybrać najsilniejsze potomne rośliny oraz przymocować je do ziemi za pomocą klamerek przygotowanych z drutu. Odległość od rośliny macierzystej nie powinna być większa niż 20 cm. Kiedy nowa roślina się zakorzenieniu, możemy ją odłączyć od pierwotnej.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym Sklep Dla Ogrodu oferującym wiele produktów do ogrodu.