Prywatny plac zabaw to marzenie każdego dziecka. To często również niespełnione oczekiwania rodziców z czasów dzieciństwa. Rodzice, którzy mieszkają w mieście mają możliwość korzystania z miejskich atrakcji, jednak dzieci żyjące na wsi, są pozbawione takiej możliwości. W takiej sytuacji pozostaje możliwość stworzenia własnego placu zabaw w domowym ogródku.

Odpowiedni teren i miejsce

Lokalizacja jest w tym przypadku bardzo istotna. Należy bowiem zapewnić dziecku maksimum bezpieczeństwa. Nie powinny w pobliżu znajdować się żadne rośliny niewiadomego pochodzenia oraz niebezpieczne instalacje i skalniaki. W miejscu intensywnej zabawy łatwo bowiem o kontuzję. Zalecany jest teren płaski, bez nadmiernego przechyłu, a jeśli to niemożliwe, teren taki można odpowiednio wykorzystać, np. jako tor do zjazdu lub miejsce do turlania. Plac zabaw powinien znajdować się zawsze w zasięgu wzroku rodziców i z daleka od ulicy.

Odpowiednie podłoże

Trawa to najlepsze rozwiązanie, które uchroni dziecko przed ewentualnymi kontuzjami. Mimo iż z pewnością ulegnie zniszczeniu, jest bezpiecznym i tanim podłożem. W miejscach wyjątkowo niebezpiecznych warto zastosować specjalny podkład z pianki lub gumowej płyty. Doskonale amortyzuje upadki. Taka nawierzchnia najczęściej ma formę puzzli, stąd można przenosić ją w dowolne miejsce. Pianka i guma są odporne na ścieranie i łatwo jest utrzymać je w czystości. Ponadto nie ma problemów z zastojem wodnym, kiedy po intensywnych opadach gromadzi się woda. Materiały te doskonale odprowadzają wodę.

Bezpieczeństwo najważniejsze

Zanim przystąpimy do wyposażenia placu zabaw w atrakcje, należy zadbać o pełnię bezpieczeństwa. Dlatego należy wybierać budowle i zabawki dostosowane do wieku, możliwości i umiejętności dziecka. Wszelkie budowle powinny być stabilne i wytrzymałe. Konstrukcje drewniane doskonale zabezpieczone odpowiednim lakierem, by uchronić dziecko przed skaleczeniem. Każda z atrakcji powinna dodatkowo znajdować się w odstępie kilku metrów od siebie. Należy pamiętać również o ewentualnych schodkach, balustradach i poręczach. Farby i impregnaty powinny posiadać atesty, by były bezpieczne dla zdrowia maluchów.

Atrakcje na placu zabaw

To najprzyjemniejsza faza realizacji projektu. Kreatywność to jednak nie wszystko. Należy dobrać wszystkie elementy do wielkości placu. Dlatego warto wykonać sobie wstępny projekt i rozplanować wszystko na papierze.
Maluchy do lat 3 uwielbiają zabawy konstrukcyjne i wspólne zabawy z rodzicami lub rówieśnikami. Dlatego można z powodzeniem zadbać o ogrodowe puzzle, piaskownicę, małe huśtawki, koniki, niskie zjeżdżalnie.
Dzieci w wieku przedszkolnym odkrywają więcej możliwości, a coraz większa i sprawniejsza mobilność idzie w parze z większą dawką ruchu. Takie dzieci uwielbiają biegać, skakać, wspinać się...Stąd ciekawym rozwiązaniem będą ścianki wspinaczkowe, wszelkie urządzenia ruchome, platformy, niewielki park linowy.
Starsze dzieci gustują raczej w grach zespołowych, stąd dla chłopca sprawdzi się małe boisko do gry w piłkę, kosz do gry, a dla dziewczynki doskonałym pomysłem okaże się domek, w którym będzie bawić się z koleżankami w dom.

Artykuł powstał we współpracy z https://romana.com.pl

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.