Drukuj

Turbacz, czyli najwyższy szczyt Gorców osiąga wysokość 1310 m n.p.m. i przyciąga rok rocznie setki turystów. Kusi, piękną panoramą Tatr ze swojego szczytu, największym węzłem szlaków w Gorcach oraz schroniskiem. Szczyt ten należy do Korony Gór Polskich i leży na Głównym Szlaku Beskidzkim. Który ze szlaków na Turbacz jest najprzyjemniejszy i najłatwiejszy? Odpowiedz jest prosta – żółty szlak papieski. Szlak ten jest łagodny, więc warto nim rozpocząć swoją górską wędrówkę po Gorcach.

Trasa rozpoczynająca w Nowym Targu na osiedlu Oleksówka, biegnie całym czas żółtym szlakiem do samego schroniska. Po drodze przechodzimy przez Polanę Dzubasówkę i Wisielakówkę, od której zbiega się ze szlakiem zielnym i niebieskim. Od schroniska czerwony szlak wiedzie na szczyt Turbacza.

- Czas przejścia to około 5 godzin, w zależności od kondycji turysty.

- Suma podejść: 783 metrów,

- Najwyższy punkt: 1310 m n.m.p.,

- Długość szlaku: 16 kilometrów,

- Brak trudności, sztucznych ułatwień.

Wejście na szlak znajduje się na osiedlu Oleksówka w Nowym Targu, dla zmotoryzowanych ważna informacja - parkingu brak, można próbować parkować w okolicach kościoła. Sam szlak zaczyna się mało przyjemnie bo drogą asfaltową, która na początku może zniechęcić także krótkim, ostrym podejściem. Ale zapewniam, to pierwsze i ostatnie rozczarowanie na całej trasie, ponieważ szybko porzucamy asfalt i wchodzimy do lasu. Pierwsza polana na którą wchodzimy to Polana Dziubasówki 916 m n.p.m., gdzie mamy piękny widok na okoliczne szczyty. Przechodząc przez szczyt Hrube dochodzimy do Polany Wisielakówki, gdzie znajduje się kaplica Jana Pawła II. Równocześnie naszym oczom ukazują się Tatry i Pieniny wraz z Jeziorem Czorsztyńskim. Tutaj nasz szlak zbiega się ze szlakiem zielonym i niebieskim. Ostatnie podejście i dochodzimy do Schroniska PTTK im. Władysława Orkana na Turbaczu, gdzie warto przystanąć i nacieszyć się widokiem odległych szczytów. Dlaczego? Podchodząc dalej czerwonym szlakiem na Turbacz, musimy się liczyć z tym, że sam wierzchołek jest mocno zalesiony więc widoków tam brak. Na szczycie oprócz świerkowego lasu znajdziemy kamienny obelisk. Powrót do miejsca startowego dokładnie tą samą trasą.

Wyprawa na Turbacz jest świetną opcją zarówno w sezonie letnim jak i zimowym. Dochodząc do węzła szlaków otwierają się przed nami kolejne możliwości na poznanie tego pięknego górzystego rejonu, jakim są Gorce.

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk