Mała architektura to nie tylko termin wymyślony przez architektów i projektantów. Definicja jest wyraźnie określona prawem budowlanym i odpowiednimi przepisami. O przynależności danej budowli do małej architektury stanowi nie tylko wielkość, ale i funkcja budowli.

 

Mała architektura a prawo budowlane

Przepisy są dość ogólne, jednak wyraźnie określają co stanowi obiekt zaliczany do małej architektury:
1. Kapliczki, krzyże przydrożne, figury - obiektu kultu religijnego.
2. Posągi, wodotryski - architektura ogrodowa.
3. Piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki - obiekty służące codziennej rekreacji i utrzymaniu porządku.

Prawo stanowi również, że obiekty małej architektury nie mogą mieć charakteru uciążliwego i muszą pełnić funkcję poboczną przy korzystaniu z danej nieruchomości.

Mała architektura a formalności

W zależności na umiejscowienie obiektu małej architektury, należy podjąć odpowiednie kroki. Ogród i wszystkie miejsca nie będące publicznymi nie wymagają odpowiedniego zgłoszenia. Jednak w przypadku budowy obiektu w miejscu publicznym, konieczne jest dokonanie zgłoszenia. Jaka dokumentacja?
- należy w zgłoszeniu określić rodzaj i zakres prac;
- należy również określić termin rozpoczęcia robót budowlanych;
- koniecznie trzeba dołączyć oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
- niezbędny jest projekt zagospodarowania terenu lub działki, wykonany przez dyplomowanego projektanta;
- szkice i rysunki;
- pozwolenia i uzgodnienie zgodne z obowiązującymi przepisami;

Mała architektura ogrodowa

Obiekty w ogrodzie zwiększające funkcjonalność otoczenia i ozdabiające dom nie wymagają zgłoszenia. Można zatem swobodnie, bez żadnych formalności wykorzystać małą architekturę w domowym ogródku. Posągi, oczka wodne, huśtawki, murowane grille stanowią w świetle przepisów obiekty małej architektury, jednak z racji ich umiejscowienia, nie trzeba martwić się o konieczność ich zgłoszenia w odpowiednim urzędzie.
Dość często pojawia się problem w przypadku altany. O ile powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m 2 i jeden obiekt znajduje się na powierzchni 500 m2, nie ma konieczności występowania o pozwolenie.

Mała architektura miejska

Sytuacja zmienia się diametralnie, kiedy obiekt małej architektury ma powstać w przestrzeni publicznej. W takim przypadku konieczne jest zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji i zgłosić zamiar budowy.
Obiekty takie stanowią nie tylko ozdobę przestrzeni, ale również są jej funkcjonalnym uzupełnieniem. Co więc można zaliczyć do małej architektury miejskiej?
- meble miejskie, jak ławki, wiaty przystankowe, budki telefoniczne;
- latarnie uliczne, słupki parkingowe, pachołki, stojaki na rowery;
- ogrodzenia, bramy, zadaszenia;
- kosze na śmieci, pojemniki na psie odchody;
- kontenery na odzież używaną;
- wszelkie wyposażenie placu zabaw, siłowni plenerowych;
Najczęściej obiekty małej architektury można spotkać na osiedlach, chodnikach, ulicach, w parkach, na terenach placówek publicznych.

Mała architektura wpływa nie tylko na walory estetyczne, lecz również jest funkcjonalnym uzupełnieniem takiej przestrzeni.

Artykuł powstał we współpracy z https://promarlighting.pl/

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.