Wykorzystanie niepowtarzalnego mikroklimatu, właściwości i warunki lecznicze, nieskazitelna przyroda i wyjątkowe położenie geograficzne, to tylko niektóre cechy uzdrowisk. W Polsce mamy ich obecnie 45, a nadawany status reguluje Ustawa z 2005 roku o lecznictwie uzdrowiskowym. Oprócz miejscowości spełniających odpowiednie kryterią są także obszary uzdrowiskowe. Występują również takie, które utraciły ten status oraz dwie miejscowości - Wieliczka i Międzyzdroje, gdzie znajdują się sanatoria bez oficjalnego statusu uzdrowiska. Jest to zatem ruchoma liczba, jednak można zauważyć, że ostatnie lata usystematyzowały i wykrystalizowały listę tych ośrodków, które oficjalnie mogą nosić to zaszczytne miano.

 

KORZYŚCI PŁYNĄCE Z RANGI UZDROWISKA

Posiadany status uzdrowiska pozwala przede wszystkim prowadzić działalność sanatoryjną. Zapewnia to stały i równomierny w skali roku dopływ turystów do danej miejscowości. Dzięki temu funkcjonować mogą komplementarne usługi takie jak hotele, restauracje, baseny, pensjonaty, lecznice oraz podobne. Nie są to jednak jedyne korzyści. Sam status przyczynia się do wzmożonego zainteresowania regionem i zwielokrotnia liczbę turystów danego ośrodka.

 

RODZAJE UZDROWISK

Właściwości klimatyczne poszczególnych uzdrowisk determinują specjalizacje i przeznaczenie w leczeniu odpowiednich chorób i schorzeń. Niektóre zdroje górskie oraz te wykorzystujące źródła solankowe specjalizują się w leczeniu chorób płuc i dróg oddechowych. Inne leczą choroby stawów, skóry lub wspomagają układ ruchowy. Jest również sanatorium w Rabce-Zdroju, które przeznaczone jest dla dzieci. 

 

LISTA UZDROWISK W POLSCE

 

DOLNOŚLĄSKIE

1) Cieplice Śląskie-Zdrój

2) Świeradów-Zdrój

3) Czerniawa-Zdrój

4) Duszniki-Zdrój

5) Jedlina-Zdrój

6) Kudowa-Zdrój

7) Lądek-Zdrój

8) Polanica-Zdrój

9) Szczawno-Zdrój

10) Przerzeczyn-Zdrój

11) Długopole-Zdrój

 

KUJAWSKO-POMORSKIE

1) Ciechocinek

2) Inowrocław

3) Wieniec-Zdrój

 

LUBELSKIE

1) Nałęczów

2) Krasnobród

 

ŁÓDZKIE

1) Uniejów

 

MAŁOPOLSKIE

1) Muszyna

2) Krynica-Zdrój

3) Piwniczna-Zdrój

4) Rabka-Zdrój

5) Szczawnica

6) Swoszowice

7) Wapienne

8) Wysowa-Zdrój

9) Żegiestów-Zdrój

 

MAZOWIECKIE

1) Konstancin-Jeziorna

 

PODKARPACKIE

1) Horyniec-Zdrój

2) Iwonicz-Zdrój

3) Polańczyk

4) Rymanów-Zdrój

 

PODLASKIE

1) Augustów

2) Supraśl

 

POMORSKIE

1) Sopot

2) Ustka

 

ŚLĄSKIE

1) Goczałkowice-Zdrój

2) Ustroń

 

ŚWIĘTOKRZYSKIE

1) Solec-Zdrój

2) Busko-Zdrój

 

WARMIŃSKO-MAZURSKIE

1) Gołdap

 

ZACHODNIOPOMORSKIE

1) Dąbki

2) Kamień Pomorski

3) Kołobrzeg

4) Połczyn-Zdrój

5) Świnoujście

 

ROZKŁAD UZDROWISK NA MAPIE POLSKI

Nie wszystkie, ale większość w swojej nazwie używa przyrostek -zdrój. Jak można zauważyć, najwięcej, bo 11 uzdrowisk znajduje się w województwie dolnośląskim, 9 w małopolskim. W sumie stanowi to niemal połowę liczby wszystkich w Polsce. Ten stan rzeczy uzasadnić można górskim położeniem oraz występowaniem źródeł wód mineralnych. Uzdrowiska w Polsce występują w trzynastu województwach. Żadne nie znajdują się w województwach: wielkopolskim, lubuskim oraz opolskim.

 

 

 

DodajArtykul

Pogoda w Polsce

Turystyka