Wędrówki górskie są nieustannie niezwykle popularną formą spędzania dni wakacyjnych i urlopowych. Planując wyjazd w góry należy dobrze przygotować ubiór. Pogoda latem mimo wyższych temperatur niż w pozostałych porach roku, potrafi zaskoczyć swoją zmiennością i dynamiką.

Trzeba zaplanować swój strój i akcesoria od stóp do głów. Nieraz można zauważyć na szlaku osoby, które są ubrane w klapki, czy też bez żadnej osłony głowy. Częstym zjawiskiem jest także nieprzygotowanie pod kątem jedzenia i picia, o czym kilkakrotnie można było usłyszeć w telewizji pod kątem akcji ratunkowych.

 

Obuwie - co jak nie sandały?

Oczywistym jest, że wybierając się w góry niezależnie od pory roku niezwykle ważne jest dobrze dobrane obuwie. Jednak oprócz butów niezwykle istotne są także skarpety. Na rynku można znaleźć skarpety turystyczne oraz w ostatnim czasie w coraz szerszej ofercie skarpety biegowe lub sportowe, które również świetnie sprawdzają się w warunkach długich dystansów. Są doskonale przystosowane do kształtu stopy, dzięki czemu zapobiegają pęcherzom i odgnieceniom.

Przy doborze butów na górską wędrówkę należy zastanowić się na jakiej nawierzchni będą użytkowane. Tatry cechują się kamienistymi szlakami, Bieszczady ziemnymi. Generalnie sprawdzają się buty z głębokim bieżnikiem typu wibram. Można rozważać, czy lepiej zabrać buty wysokie, czy niskie. Ważne, żeby dopasowane do stopy i przetestowane wcześniej przed wyjazdem w góry.

 

Spodnie - krótkie czy długie?

Specyfika gór sprawia, że różnica temperatur między podejściem a szczytem może być znacząca. Sprawia to, że rozpoczynając wędrówkę można mieć do czynienia z upałem, a na szczycie aura może być znacznie odmienna - wiatr, zalegający śnieg sprawiają, że odczuwalna temperatura jest niska. Taka sytuacja powoduje, że warto wybrać długie, wygodne i zarazem wygodne spodnie. Mogą być biegowe, turystyczne lub dresy.

Bluzka - czy krótki rękaw zawsze wystarczy w upalne lato?

Należy pamiętać, żeby zabrać ze sobą dłuższy rękaw, gdyż w górach szybko robi sie zimno. Warto spakować płaszcz przeciwdeszczowy. Tą funkcje może spełniać jednorazowy za kilka złotych, zajmujący niewiele miejsca w plecaku, ale są też cienkie kurtki, które chronią od deszczu i wiatru.

 

 

Głowa - jak uniknąć wieczornego bólu głowy po całym dniu na słońcu i wietrze?

W ochronie głowy prym wiodą czapki, ale również bandamy wielofunkcyjne, kominy oraz buffy. To właśnie buffy są szczególnie popularne ze względu na swoje szerokie zastosowanie. Mogą pełnić funkcje czapki, szalika, opaski na nadgarstek i wiele innych.

 

A co z małymi podróżnikami?

Posiadanie małych dzieci nie jest powodem, by odmawiać sobie wycieczek. Istnieje szeroka gama chust, nosideł i wózków turystycznych. 

 

Czy na pewno w lecie chce się mniej jeść?

Pamiętajmy również o odpowiednim zapasie prowiantu na drogę - w trakcie pieszych, górskich wycieczek znacznie bardziej się chce jeść. Możemy wykorzystać pojemniki na jedzenie, które doskonale izolują od gorąca i nasze posiłki zachowają świeżość przez kilka godzin w pełnym słońcu. Gdy zabieramy ze sobą dzieci koniecznie przygotujmy więcej jedzenia. Jeśli korzystamy z jednorazowych opakowań, to pamiętajmy żeby zabierać ze sobą śmieci lub wyrzucać je tylko do wyznaczonych koszy.

Niezwykle ważny jest zapas wody - przyda się przynajmniej dwa litry na osobę. Możemy skorzystać z jednorazowych plastikowych butelek lub wielorazowych butelek na wodę z filtrem, bidonów, sakwy na wodę.

Warto ze sobą spakować apteczkę.

Chrońmy także skórę przed działaniem promieni słonecznych i przed wyjściem na szlak użyjmy kremu z wysokim filtrem. Odświeżajmy także jego działanie, gdy się spocimy lub zamoczymy skórę. Przydadzą się również plastry w razie bąbli, skaleczeń i odgnieceń.

 

W co się zatem spakować uwzględniając elementy ubioru, które musimy zabrać, wodę i jedzenie? 

Szeroka gama plecaków turystycznych daje ogromne możliwości wyboru. Można dobierać je pod względem pojemności i dodatkowych akcesoriów. Przydatną rzeczą jest camelbak, czyli bukłak na wodę, używany szczególnie przez biegaczy.

 

 

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.