Zbliżającą się wiosna rozpoczyna sezon kajakowy w Polsce. Spływy kajakowe powstają w nowych miejscach i z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Warto zatem poznać najbardziej znane oraz te mniej odkryte trasy oferujące chwile pełne atrakcji na łonie natury.

Nie tylko uroki natury, ale także coraz lepsza infrastruktura oraz większa liczba firm organizujących atrakcje, sprawia, że rośnie liczba zainteresowanych, jak i miejsc przystosowanych do tej formy aktywności. Bez zbędnej zwłoki prześwietlamy dostępne lokalizacje, w których można w sposób zorganizowany uczestniczyć w spływie kajakowym:

 1. MAŁOPOLSKIE - spływy na Dunajcu- z Niedzicy do Szczawnicy - długość trasy: 20 km, czas spływu: około 3 godziny, Trasa 2 - Wietrznice - Stary Sącz - długość trasy  - około 25 kilometrów, czas potrzebny na pokonanie - 3,5 godziny, Trasa 3 - Szczawnica - Wietrznice koło Łącka - około 22 kilometrów, czas spływu - 3 godziny.
 2. LUBUSKIE - spływy na Obrzycy - od Bojadła do Podlegórza - długość trasy około 17 kilometrów, czas spływu - około 2,5 godziny.
 3. POMORSKIE - spływy na Brdzie - ze wsi Swornegacie do miejscowości Drzewicz - długość trasy około 7 kilmetrów, czas spływu - około 1,5 godziny. Trasa 2 - spływ na rzece Chocina - od wsi Zielona Chocina do Swornychgaci - długość trasy - około 25 kilometrów, czas - około 6 godzin. Trasa 3 - na rzece Zbrzyca - od miejscowości Widno do Swornychgaci - długość trasy - około 17 kilometrów, czas potrzebny na jej pokonanie - około 4,5 godziny. Trasa 4 - na rzece Brda - od wsi Nowa Brda do Garbatego Mostu - długość trasy - około 15 kilometrów, czas - około 4 godziny. Trasa 5 - na Piaśnicy - z Dmuchowa do morza - Plaża Dębki - dystans - 6,5 kilometra, czas 2 godziny.
 4. LUBELSKIE - spływ na Wieprzu - od Otrocza do Zwierzyńca - długość trasy - około 7 kilometrów, czas wymagany na pokonanie trasy - około 2 godzin. Trasa 2 - na rzece Tanew - od Osuch do Pisklak - długość trasy - około 10 km, czas wymagany na pokonanie trasy - około 2,5 godziny. Trasa 3 - na Tanwi - Pisklaki - Stare Króle - 17 kilometrów, czas około 3,5 godziny. Trasa 4 - na Bugu (odcinek tak zwanej Poleskiej Doliny Bugu) - od Włodawy do Różanki (lub dalej nawet do Kodnia) - długość trasy - 10 kilmetrów, czas potrzebny na pokonanie - 2 godziny.
 5. OPOLSKIE - spływy na rzecze Mała Panew - Trasa 1 - Szlak Czarnego Dębu - od miejscowości Kolonowskie do wsi Staniszcze Małe - długość trasy 10 kilometrów, czas trwania - 2 godziny. Trasa 2 - na rzece Mała Panew - od wsi Zawadzkie do wsi Staniszcze Małe  - długość trasy 15 km, czas potrzebny na pokonanie - 4 godziny.
 6. PODKARPACKIE - na Tanwi - Trasa 1 - z Harasiuków do Ulanowa - 22 kilemetry, czas 5-6 godzin. Trasa 2 - na Sanie (spływ możliwy tylko przy niskich i średnich stanach wód) - od Leska do Sanoka, długość trasy - 24 kilometry, czas 4-5 godzin. Trasa 3 - na Trzebośnicy - od Huciska do Nowej Sarzyny - długość trasy - 15 kilometrów, czas potrzebny na pokonanie - 3,5 godziny.
 7. MAZOWIECKIE - Trasa 1 - na Wkrze - z Bolęcina do Jońca - 11 kilometrów, 3 godziny. Trasa 2 - na rzece Radomka - od Brzózy do Ryczywołu - 16 kilometrów, 3,5 godziny. Trasa 3 - na Liwcu - od wsi Zaliwie Szpinki do wsi Wyszków - 16 kilometrów, 4 godziny 
 8. ŁÓDZKIE - na Pilicy - Trasa 1 ze wsi Maluszyn do Bobrownik - 18 kilometrów, czas 4,5 godziny. Trasa 2 - na Rawce - od Skierniewic do Bolimowskiej Wsi - 18 kilometrów, czas około 6 godzin.
 9. WIELKOPOLSKIE - na rzece Rurzyca - od wsi Trzebieszki do Krępska - długość trasy 20 kilometrów, czas około 5 godzin, Trasa 2 - Na Gwdzie - od Krępska do Piły - 16 kilometrów, czas około 4 godzin.
 10. DOLNOŚLĄSKIE - na Baryczy - Potasznia - Milicz - 14 kilometrów, czas 4 godziny. Trasa 2 - na Baryczy - Wąsosz - Osetno - 21 kilometrów, 5 godzin.
 11. PODLASKIE - na Czarnej Hańczy - Trasa 1 - Stary Folwark - Maćkowa Ruda - 10 kilometrów, około 2 godzin. Trasa 2 - Maćkowa Ruda - Głęboki Bród - 14 kilmetrów, 3,5 godziny.
 12. ŚWIĘTOKRZYSKIE - na Czarnej Nidzie - Trasa 1 - Morawica - Chałupki Zbrzańskie - około 10 kilometrów, czas potzrebny na pokananie - 2 godziny.
 13. ZACHODNIO-POMORSKIE - na rzece Piława - Trasa 1 - Sikory - Strzeszyn - długość 12 kilometrów, czas potrzebny na pokonanie około 2,5 godziny.
 14. ŚLĄSKIE - na Przemszy - Sławków - Maczki Stare - 10 kilometrów, czas około 2 godziny.
 15. WARMIŃSKO-MAZURSKIE - na rzece Marózka - Swaderki - Kurki - 7 kilometrów, 2 godziny. Trasa 2 na Marózce - Waplewo - Swaderki - 22 kilometry, czas około 6,5 godziny. Trasa 3 - na rzece Łyna - Brzeźno Łyńskie - Kurki - około 10 kilometrów, 2-3 godziny.
 16. KUJAWSKO-POMORSKIE - na Brdzie - Trasa 1 - Woziwoda - Tuchola - 21 kilometrów, czas potrzebny na pokonanie - 4,5 godziny. 

Oprócz tras jedniodniowych istnieją dłuższe, nawet tygodniowe. Są one realizowane przy wsparciu licznej grupy firm i organizatorów funkcjonujących na rynku turystycznym  w Polsce. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę wybraną trasę lub frazę - "miejsce początkowe kajaki" - na przykład "Szczawnica kajaki" i wyświetli się cała lista oraz dane kontaktowe firm organizujących spływy w danym regionie. 

Wyprawy na kajaki w Polsce kojarzą się przede wszystkim z Mazurami, pojezierzami, północno-wschodnią i południową częścią naszego kraju. Jak widać - wybrać się na kajaki spływem rzecznym można w każdym województwie. Oczywiście, oprócz spływu rzekami, z kajaków można korzystać także na jeziorach, zalewach, stawach i wszelkich zamkiętych akwenach. W każdej formie jest to pełna atrakcji i uwalnianych endorfin możliwość poznawania ciekawych miejsc w Polsce. 

Przy wyprawie na kajaki trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Oto kilka ważnych wskazówek :

 • Przed rozpoczęciem spływu należy zabezpieczyć rzeczy wartościowe - portfel, klucze, telefon komórkowy (jeżeli chcemy lub musimy mieć je przy sobie) - woda może przedostać się do kajaku a w nim będzie panowała ogólna wilgoć. Do ochrony wartościowych rzeczy może przydać się saszetka, paszportówka, a nawet worek foliowy.
 • Należy pamiętać, że spływ kończy się kilkanaście kilometrów od miejsca rozpoczęcia. Warto logistycznie rozplanować istotne kwestie - szczególnie przy spływie grupowym. Organizatorzy w większości przypadków w cenie spływu zapewniają transport do miejsca jego startu.
 • Warto ubrać się w wygodną, sportową odzież i obuwie, którym nie zaszkodzi kontakt z wodą.
 • Gdy jest to pierwszy w życiu kontakt z kajakiem warto na początku "wyczuć" wiosło i nie wykonywać raptownych, nieskordynowanych ruchów - może skończyć się to wywrotką. 
 • Koniecznie należy pamiętać o założeniu kamizelki asekuracyjnej oraz ewentualnie kasku.
 • Nie należy podpływać w bliskiej odległości do brzegów, innych kajaków, wystających pni, konarów itp.
 • W przypadku znaczącej ilości wody w kajaku należy ją na bieżąco wylewać.
 • Kajak powienien być ukierunkowany dziobem w dół rzeki.
 • W przypadku pytań - na przykład na temat trudności trasy - warto zadać je organizatorowi lub instruktorowi.

 

 

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.