Drukuj

Wpław przez polski Spisz

Planowanie urlopu w Polsce zazwyczaj zaczyna się od pytanie: „Góry czy woda?” Wybór jednego oznacza najczęściej rezygnacje z drugiego. Ale nie musi tak być. Wystarczy przyjechać na Spisz. Ten górzysty rejon stworzony jest co prawda dla miłośników pieszych wędrówek ale ma sporo do zaoferowania miłośnikom wody. I to w różnorakim wydaniu.Spisz zegluga2

Największą atrakcją jest oczywiście Jezioro Czorsztyńskie. Tutaj wszyscy znajdą coś dla siebie. Ci mniej aktywni zainteresują się z pewnością rejsami wycieczkowymi po jeziorze. Do wyboru jest kilka opcji. Począwszy od godzinnych wycieczek na pokładzie „Harnasia”, gdzie wypić można tez kawę słuchając historii regionu i budowy zbiornika, przez wycieczki gondolą wzdłuż brzegów zbiornika, po krótsze również gondolowe przeprawy na drugi brzeg umożliwiające zwiedzenie Zamku Czorsztyn. Przystań dla wszystkich jednostek znajduje się tuż za parkingiem przy niedzickim zamku.

Tam też rozciąga się plaża, która stanowi dobrą alternatywę dla tych, którym nie w smak żegluga. Tutaj pod okiem ratownika można zażywać wodnych kąpieli i cieszyć się w pełni urokami lata. Tutaj można też skorzystać z oferty wypożyczalni sprzętu wodnego, która ma w ofercie rowery wodne, kajaki, a także wodolot.

A jeśli już o sportach wodnych mowa, nie można zapomnieć o możliwościach jakie dają Białka i Dunajec. Te dwie rzeki to nie tylko naturalne granice Spisza ale też świetne trasy do uprawiani kajakarstwa, a nawet raftingu. Mając na uwadze fakt, że to rzeki górskie, a tym samym pełne niespodzianek żywioły, decydując się na skorzystanie w tych atrakcji, warto zdać się na wsparcie profesjonalistów, którzy zagwarantują nie tylko niezapomniane przeżycia ale przede wszystkim bezpieczeństwo.

Autorka tekstu - Bogusława Bandyk

Autor zdjęć - Krzysztof Bandyk