Drukuj

Myśląc nad kierunkiem weekendowego wyjazdu, często bierzemy pod uwagę zwiedzanie miasta. Oprócz wizyty w kinie, czy galerii handlowej miasta oferują poznawanie ich historii. W większości przypadków wizytówkami polskich ośrodków są Starówki, gdzie oprócz dotyku kultury możemy odpocząć pod parasolami licznych restauracji.

Stare Miasto – centrum wydarzeń kulturalnych

Starówki to nie tylko miejsca zwiedzania muzeów i podziwiania zabytkowych kamienic. Szczególnie w okresie wakacyjnym to miejsca ciekawych wydarzeń kulturalnych i promocji lokalnych produktów, usług i ich lokalnych społeczności. W niemal każdy weekend odbywają się koncerty, festiwale, jarmarki i szereg imprez towarzyszących. Coraz częściej lokalne grupy turystyczne organizują imprezy typu „Odkryj Miasto z mapą” oraz podobne.13092095 1139392272790809 1588413589572204207 n

Rozmaite krajobrazy Starówek

Stare miasta kojarzą się przede wszystkim z rynkiem i stojącym na środku majestatycznym ratuszem, stanowiącym przeważnie symbol miasta. Ponadto widok uzupełniają znane pomniki, studnie lub fontanny oraz szeregowe kamienice, czasami wzbogacone sukiennicami. Niestety, zdarza się, że niektóre kamienice są opuszczone lub zaniedbane i swoim stanem nie pasują do otaczającego krajobrazu. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy są kwestie własnościowe i lokatorskie.

Pozostałe atrakcje

Lokalne organizacje turystyczne w większości polskich miast zadbały o organizację tras turystycznych. Dzięki takim szlakom można w zorganizowany sposób zwiedzić najważniejsze miejsca. Ponadto organizacje te umożliwiają zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem, który może przedstawić historie i opowieści związane z okolicą. Warto wybrać się także na zwiedzanie trasy podziemnej – o ile taka znajduje się w danym mieście. Trasy te przeważnie są w miastach, które w swojej historii pełniły funkcje między innymi handlowe – na przykład w Sandomierzu, czy Opatowie.