Polska to kraj niezwykle bogaty w zabytki. Ich historia określa różne czasy, architekturę, przeznaczenie powstania, czy pełnione funkcje. Obecnie w znacznej swej mierze stanowią liczne atrakcje turystyczne, pozwalające bliżej spotkać się z kulturą i sztuką.

Nie tylko zamek

Wspaniale odrestaurowane zamki i pałace to już nie tylko ciekawe miejsca w Polsce do zwiedzania, ale także szereg innych usług, takich jak: hotel, restauracje, czy SPA. Oprócz kompleksów na samych zamkach, rozwija się infrastruktura turystyczna dookoła. Ponadto, nierzadko budowle otoczone są wokół malowniczymi parkami, często z ciekawą roślinnością. Wszystko co stanowi świetną formę wypoczynku, na weekend i nie tylko.PP12 1

Zabytki w różnym stanie…

Niestety nie wszystkie zabytki zachowane są dobrym stanie lub nawet pozwalającym na ich zwiedzanie. Licznymi przykładami są opuszczone pałace lub niektóre z zamków na szlaku Orlich Gniazd. Wiele obiektów obecnie przechodzi remont, udostępniając zwiedzanie tylko w niektóre dni, jak na przykład zamek Tenczyn, położony niedaleko Krakowa.

…i w różnych stylach i modelach zwiedzania

Oprócz wspomnianego szlaku Orlich Gniazd, czyli sieci budowli o funkcji przede wszystkim obronnej, na terenie naszego kraju są także inne budowle, które na swój sposób można pogrupować w całość. Przykładem są zamki krzyżackie w północnej części Polski. Niektóre zamki, a przede wszystkim pałace pełniły funkcje reprezentacyjne. Uwzględniając II Wojnę Światową i swoje położenie najlepiej zachowały się zabytki na południu Polski, jak na przykład bogato zdobiony zamek w Pszczynie. Niezależnie od stanu zachowania wszystkie zamki i pałace w Polsce są ciekawe i warte zwiedzania – czy na stromej ścieżce wokół budowli, czy w ochronnych pantoflach w bogato zdobionych wnętrzach pałacu.

DodajArtykul

Pogoda w Polsce

Turystyka