Turystyka weekendowa, czyli trend krótkich wyjazdów

W ostatnich czasach obserwuje się znaczny wzrost liczby osób, które wyjeżdżają na wycieczki jedynie na czas weekendu. Najciekawsze miejsca w Polsce są szczególnie oblegane od piątku do niedzieli. Jaki jest tego powód? I czy w tak krótkim czasie można dobrze zwiedzić na przykład jakieś miasto? 

Dlaczego krótkie wyjazdy są tak popularne?

Jeszcze kilka lat temu wśród Polaków panowała moda na organizowanie remontów w czasie wolnych weekendów lub na załatwianie spraw, na które często w ciągu tygodnia nie było czasu. W ten sposób ludzie byli ciągle zabiegani, brakowało im czasu na zasłużony wypoczynek. Obecnie zaczęli oni bardziej myśleć o sobie oraz o konieczności spędzania każdej wolnej chwili z rodziną. Również i wzrost wynagrodzeń miał wpływ na rozwój trendu krótkich wyjazdów. Ludzie coraz chętniej przeznaczają swoje oszczędności na wycieczki, ponieważ wspomnienia z nich są zdecydowanie bezcenne.turystyka weekendowa2

Gdzie najchętniej jeździmy?

Najczęściej wybieranym kierunkiem wycieczki weekendowej jest Morze Bałtyckie, Mazury, Kraków oraz Zakopane. Są to niezaprzeczalnie jedne z najbardziej popularnych miejsc w Polsce. Morze oraz Mazury są idealne dla osób, które preferują bierne formy odpoczynku. Dla tych bardziej aktywnych najlepszą opcją będzie wyjazd w góry. Dla miłośników historii oraz zwiedzania licznych zabytków idealnym wyborem będzie zaś Kraków lub inne miasto. Na wybór miejsca ogromny wpływ ma odległość. Wybierane są zazwyczaj takie, które są najbliżej. Jest to logiczne, gdyż nikt nie chce tracić zbyt dużo czasu na dojazd, zwłaszcza, że sama wycieczka trwa zaledwie dwa dni. Dłuższa trasa wiąże się również z większymi kosztami, a tego każdy wolałby uniknąć. Duża odległość do pokonania wpływa także na poziom zmęczenia (nikt po kilkugodzinnej podróży nie będzie miał ochoty na zwiedzanie, spacer po plaży, czy górskie wspinaczki).

Łączenie koniecznego z pożytecznym, a więc coś o podróżach służbowych

Duża część osób jest obecnie często wysyłana w podróże służbowe (również w weekendy). Wielu osobom takie wyjazdy kojarzą się tylko i wyłącznie ze spotkaniami biznesowymi czy prezentowaniem firmy. Należy jednak mieć świadomość, że spotkania takie nie trwają od rana do wieczora. Warto więc przeznaczyć wolny czas na zrobienie czegoś dla siebie. Jeśli spotkania biznesowe odbywają się w jakimś mieście posiadającym ciekawe zabytki, koniecznie powinniśmy udać się je obejrzeć.

Czy weekend to wystarczająco dużo czasu na zwiedzanie i odpoczynek?

Mogłoby się wydawać, że dwa dni (sobota oraz niedziela) to zdecydowanie za mało czasu na zwiedzenie np. miasta. W rzeczywistości jednak zupełnie to wystarcza. Większość osób wyjeżdża już w piątek po południu (na przykład po pracy), co daje możliwość rozpoczęcia zwiedzania od razu w sobotę rano. Jednak w wyjazdach weekendowych nie chodzi zazwyczaj o to, aby zobaczyć wszystkie możliwe atrakcje danego miejsca, a o to, aby spędzić jak najwięcej czasu z rodziną lub po prostu się zrelaksować. Jeśli jednak ktoś chce jak najwięcej zobaczyć, warto wcześniej ułożyć sobie szczegółowy plan dnia i zapoznać się dokładnie z mapą terenu.

Autor tekstu : Łukasz Stachurski

 

DodajArtykul

Pogoda w Polsce

Turystyka