Drukuj

4 najlepsze pomysły na majówkę – gdzie wypocząć i uniknąć tłumów

Długi weekend majowy jest jednym z ulubionych terminów Polaków na wyjazdy. W tym roku wystarczy wziąć 3 dni urlopu, aby cieszyć się 10 dniami odpoczynku od pracy. Długi dzień i wysoka temperatura, która zazwyczaj panuje już o tej porze roku, sprawiają, że mieszkańcy naszego kraju tłumnie wyruszają w kierunku miejscowości wypoczynkowych. Na drogach robią się wtedy korki, a właściciele hoteli i restauracji zacierają ręce, licząc utarg. Duże zainteresowanie wyjazdami w majówkę wiąże się także z tym, iż miejscowości wypoczynkowe są w tym czasie niesamowicie przepełnione. Co zrobić, aby wypocząć w tym czasie i jednocześnie uniknąć tłumów? Poniżej przedstawiamy kilka porad jak tego dokonać.

 

1. Odkryć okolicę

Polska jest pięknym krajem z mnóstwem malowniczych miejsc i nie kończy się na Sopocie, Krakowie i Zakopanem, gdzie niezależnie od pory roku natkniemy się na tłumy turystów. Warto przestudiować mapę i poznać atrakcje turystyczne mieszczące się w najbliższej okolicy. Dla przykładu mieszkańcy Dolnego Śląska, zamiast wybrać się na Śnieżkę, która a majówkę jest oblegana, powinni pojechać w Rudawy Janowickie, żeby pozwiedzać Kolorowe Jeziorka lub do Doliny pałaców i Ogrodów, gdzie znajdują się rezydencje znakomitych, dawnych rodów. Takich miejsc na terenie całego kraju są setki, a są dużo mniej uczęszczane od najpopularniejszych miast. Taka podróż ma również wielki atut edukacyjny, gdyż nauczymy się czegoś o historii i tradycjach najbliższej okolicy.PP102

 

2. Wypoczynek na łonie natury

W dzisiejszych czasach ludzie są dużo bardziej wygodni niż wcześniejsze pokolenia. Postęp technologiczny sprawił, że żyjemy, w niewyobrażalnym jeszcze kilkadziesiąt lat temu, dobrobycie. Przyzwyczailiśmy się do możliwości kupienia wszystkiego na wyciągnięcie ręki, podróżowania samochodem i tego, że telefon komórkowy znajdzie odpowiedź na każde pytanie. Może warto wobec tego, w ten ciepły majowy weekend, wziąć plecak, namiot i przewodnik turystyczny i ruszyć naprzeciw przygodzie. W naszym kraju jest wiele rejonów, które znakomicie nadają się do tego typu wycieczek. Na pierwszą myśl nasuwają się Mazury, rejony Podlasia, czy też liczne na południu kraju pasma górskie. Oczywiście nie trzeba rezygnować wtedy ze wszystkich udogodnień, jakie dała nam współczesna technika. Warto mieć ze sobą telefon komórkowy choćby po to, aby wezwać pomoc w przypadku nieszczęśliwego wypadku. W przypadku takiej podróży nie dość, że zwiedzimy ciekawe miejsca, to jeszcze unikniemy tłumów turystów, którzy opanują o tej porze większość miejscowości turystycznych. Bardzo dobry pomysł na odpoczynek psychiczny i odświeżenie umysłu.

3. Podróż za granicę

Długi weekend majowy jest czasem obchodzonym wyłącznie w naszym kraju. Polacy wtedy ruszają tłumnie w podróże, natomiast nie robią tego zagraniczni turyści. Majówka w innych krajach to po prostu typowy, niczym się nie wyróżniający, weekend. Wybierając się za granicę, w celu uniknięcia tłumów, należy liczyć się z tym, że na taki sam pomysł wpadną inni mieszkańcy Polski. Dlatego należy sobie od razu odpuścić najbardziej popularne kierunki, takie jak Praga, Wiedeń, Drezno czy Budapeszt. Miasta te będą na 100 procent oblegane przez turystów znad Wisły. Warto wymyślić coś niestandardowego, mniej popularnego wśród mieszkańców naszego kraju. Mogą być to tereny na wschodzie Ukrainy, państwa Bałtyckie, czy też Rumunia. W tych miejscach raczej nie powinniśmy natknąć się na tłumy turystów z Polski.

4. Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej

Miło spędzić czas w majówkę, a jednocześnie uniknąć tłumów, można nie ruszając się z domu. Można zrobić grilla w ogrodzie i zaprosić rodzinę oraz najbliższych przyjaciół. Taka forma spędzenia długiego weekendu majowego sprawi, że poczujemy większa więź z krewnymi i zbliżymy się do siebie. Poza świętami Wielkanocy i Bożego Narodzenia nie ma w roku zbyt wielu okazji, aby spotkać się w pełnym gronie rodziny i przyjaciół. Warto wykorzystać ten wolny czas w ten sposób.

Sposobów na spędzenie majówki jest pewnie tyle, ile ludzi. Powyżej przedstawiliśmy pomysły na uniknięcie w tym czasie tłumów.

Autor tekstu : Łukasz Stachurski