Drukuj

Uroki Polesia – czy warto odwiedzić rubieże Polski wschodniej?

Polesie Lubelskie leżące we wschodniej części Polski to jedynie niewielki skrawek całego Polesia. Znaczna jego część znajduje się na terenie Ukrainy i Białorusi. Jest to obszar uwielbiany przez miłośników przyrody oraz historii. Jeśli mielibyśmy wymienić najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w Polsce – Polesie byłoby w TOP5!  Co warto tam zobaczyć?

 

Poleski Park Narodowy

Utworzenie Poleskiego Parku Narodowego w miejscu, w którym aktualnie się on znajduje zaproponował profesor Dominik Fijałkowski. Projekt owego profesora był pierwszym w kraju projektem, który zakładał ochronę terenów wodno – torfowiskowych. W 2002 roku obszar Poleskiego Parku Narodowego uzyskał dodatkowo status Rezerwatu Biosfery. Teren Poleskiego Parku Narodowego obejmuje liczne bagna, jeziora krasowe oraz torfowiska. Nadają mu one niepowtarzalny charakter. Znajduje się tam kilka ścieżek przyrodniczych, szlaków rowerowych, a także pole namiotowe. Są tam nawet szlaki konne. Ścieżki przyrodnicze prowadzą po drewnianych kładkach przez bagna nad piękne jeziora. Po drodze spotkać można ciekawych mieszkańców lasu, należy jednak wykazać się anielską cierpliwością i spokojem. Park ten jest odwiedzany głównie przez osoby lubiące bezpośredni kontakt z przyrodą oraz pragnące się wyciszyć i oderwać od świata.O Poleskim

Co warto zwiedzić w pobliżu Poleskiego Parku Narodowego?

Włodawa jest jednym z większych miast w okolicy Poleskiego Parku Narodowego. Nazywana jest ona miastem trzech kultur. Nazwa ta wiąże się z tym, że na terenie Włodawy przez wieki żyli w zgodzie przedstawiciele trzech kultur (Polacy, Ukraińcy oraz Żydzi). Wśród zabytków tego miasta można wymienić liczne świątynie, które warto zobaczyć. W jednej z nich znajduje się Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. W mieście tym we wrześniu organizowany jest tematyczny Festiwal Trzech Kultur (w celu kultywowania tradycji wielokulturowości), dlatego też każdy, kto w tym okresie znajdowałby się w okolicy zdecydowanie powinien odwiedzić to miasto.

Gdzie znajduje się najstarsza państwowa stadnina koni?

Janów Podlaski jest to miejscowość, która słynie przede wszystkim z hodowli koni czystej krwi arabskiej. Hodowla ta jest prowadzona przez Stadninę Koni Janów Podlaski. Jest to najstarsza państwowa stadnina koni. Została ona założona w 1817 roku. W miejscowości tej znajduję się też pałac barokowy biskupów łuckich z 1770 roku oraz park krajobrazowy. W Janowie zachowała się jedna z najstarszych w Polsce stacji benzynowych (powstała w 1928 roku). 

Szlak „Poleska Dolina Bugu”

Jest to szlak kajakowy, na trasie którego zobaczyć można wiele atrakcji. Są to między innymi: ogromny dąb Bolko, miejsce „Trójstyku granic” (czyli miejsce, w którym łączą się granice Polski, Ukrainy i Białorusi) oraz pozostałości mostu kolejowego z XIX wieku na linii Chełm – Brześć (znajdujące się w okolicach miejscowości Orchówek). Szlak ten rozpoczyna się w miejscowości Świerże a kończy Kuzawce (oddalonej od Włodawy o 32 km).  Istnieje wiele różnych odcinków szlaku, mniej lub bardziej wymagających. Możliwe jest również indywidualne ustalenie trasy. Oprócz spływów kilkugodzinnych organizowane są również spływy kilkudniowe.

Autor tekstu : Łukasz Stachurski