Drukuj

Tradycyjne mapy – czy grozi im wymarcie?

Powszechna dostępność różnego rodzaju nawigacji GPS, aplikacji i map w telefonach oraz łatwość ich obsługi sprawiają, że tradycyjne mapy odchodzą w zapomnienie. A przynajmniej tak mogłoby się wydawać. Ale czy na pewno tak właśnie jest? Tradycyjna mapa to wciąż doskonały przewodnik po najciekawszych miejscach w Polsce.

Nawigacja a starsze pokolenie

Jeszcze kilkanaście lat temu prawie w każdym samochodzie można było znaleźć rozkładaną mapę, która wiernie służyła podczas różnego rodzaju wycieczek oraz podróży służbowych. Jednak z czasem została ona zastąpiona przez uchwyt na nawigację GPS, smartfon lub tablet. Spowodowało to (zgodnie z przewidywaniami) znaczny spadek sprzedaży papierowych map. Jednak, co ciekawe, sprzedaż map utrzymuje się obecnie na stałym, nadal zadawalającym poziomie. Jak to wytłumaczyć? Otóż z nawigacji korzysta przede wszystkim młode pokolenie podążające za rozwojem, dążące do bycia „na czasie”. Z kolei osoby starsze nie sięgają już tak chętnie po nowinki technologiczne. Papierowe mapy są dla nich znacznie wygodniejsze. Mogą również zawsze na nich polegać. Z drugiej strony nawigacje (a przynajmniej te darmowe lub tańsze aplikacje) czasami niemiło nas zaskakują: zalecają skręcenie pod zakaz, niespodziewane zjechanie z trasy lub prowadzą do końca drogi. Jednak niewątpliwie posiadają one również mnóstwo zalet. Niektóre z nich określają ruch uliczny, przewidywany czas podróży, a nawet ewentualne kontrole na trasie. Jest to niezaprzeczalnie duży plus.o mapach2

Nawigacja powszechnie dostępna, ale czy każdy może sobie na nią pozwolić?

W dzisiejszych czasach większość z nas posiada smartfon (lepszej lub gorszej klasy) z wbudowaną nawigacją GPS. Jednak, aby mieć pewność, że nawigacja nie wyprowadzi nas „w pole” należy zaopatrzyć się w jej jak najlepszą wersję, co wiąże się ze znacznymi kosztami. Okazuje się, że wysokiej klasy nawigacja może oznaczać spory wydatek.

Miłośnicy tradycyjnych map

Wśród miłośników trekkingu, górskich wspinaczek oraz rowerzystów nadal utrzymuje się moda na korzystanie z tradycyjnych, papierowych map. Mogą oni w ten sposób całkiem odciąć się od świata na czas wycieczek i obcować tylko i wyłącznie z naturą, dlatego też rezygnują z używania smartfonów. Korzystanie z papierowych map dodaje również tym wycieczkom uroku i niepowtarzalnego charakteru, dla niektórych jest to na pewien sposób powrót do czasów dzieciństwa (kiedy to posiadanie smartfonów nie było tak powszechne).

Warto zaopatrzyć się w tradycyjną mapę

Jak widać tradycyjnym mapom nie grozi wymarcie. Nadal istnieje duża grupa ludzi, którzy chętnie z nich korzystają. Są to nie tylko osoby, które zwyczajnie nie ufają nowoczesnej technologii lub nie potrafią obsługiwać smartfonów, ale także miłośnicy praktycznych, prostych rozwiązań. Papierowe mapy są niezawodne. Smartfon może zepsuć się w najmniej odpowiednim momencie i wówczas bez tradycyjnej mapy nie trafimy do miejsca docelowego. Dlatego też warto zawsze mieć przy sobie mapę, niezależnie od tego, czy zazwyczaj korzystamy z nawigacji, czy też nie.

Autor tekstu : Łukasz Stachurski