Drukuj

Zamek Tropsztyn - w niewielkiej wsi Wytrzyszczka, nad jeziorem Czchowskim, tuż obok drogi DK 75 między Brzeskiem i Nowym Sączem, na niewysokim wzniesieniu stoi mały, ale bardzo urokliwy i ciekawy zamek. Jego początki sięgają XIII wieku. Pełnił funkcje obronne, był siedzibą rycerzy ale ponoć także rabusiów. W XV wieku uległ zniszczeniu i na ponad 400 lat stał się ruiną. Dopiero w latach 90 ubiegłego stulecia z inicjatywy właściciela powstała fundacja, dzięki której przywraca się temu zabytkowi dawne kształty.

Według opisów niegdysiejsi właściciele Tropsztyna byli skoligaceni z amerykańskimi Inkami. Z tego powodu istnieją legendy o ukrytych indiańskich skarbach (podobne są też opowiadane w pobliskiej Niedzicy). Wchodząc na teren zamku w cenie biletu możemy na ten temat zobaczyć film w specjalnie ku temu zaaranżowanej sali kinowej.

Z dawnego wyposażenia nie zostało oczywiście nic. Zwiedzający mogą oglądać odbudowane mury, dziedziniec, lochy. Jest do dyspozycji kawiarenka, sklep z peruwiańskimi pamiątkami. Do ciekawostek należą specjalnie zaznaczone miejsca promieniowania lub istniejącego w szczelinach skalnych podciśnienia, co może być znakiem (!?) istnienia tychże skarbów. Warto też wspiąć się na wieżę, z której rozlega się piękny widok między innymi na Jezioro Czchowskie i okoliczne wzniesienia Pogórza Rożnowskiego.

Autorka tekstu - Renata Gontarz

Autor zdjęć - Zbigniew Gontarz