Zamek w Dębnie - w województwie małopolskim istnieją aż dwie interesujące dla turysty miejscowości o nazwie Dębno. Jedna z nich w powiecie nowotarskim znana jest ze starego drewnianego kościoła wpisanego na listę UNESCO. Natomiast druga (ta o której piszemy tutaj) leży między Tarnowem, a Brzeskiem przy trasie DK94.

W XV wieku kanclerz wielki koronny, kasztelan krakowski - Jakub z Dębna wzniósł tu swoją siedzibę z cegły o kształcie nieregularnego czworoboku. Podobno (według opisów) początkowo budowla miała charakter obronny, chociaż obecnie w przeciwieństwie do wielu innych zamków nie ma fosy, ani solidnych okalających murów. Są tu dwie kondygnacje. Do środka prowadzi barokowy portal. Na wewnętrznym dziedzińcu zobaczyć można krytą gontem studnię, a wokół tegoż dziedzińca na wysokości pierwszego piętra usytuowany jest drewniany ganek, stanowiący niegdyś jedyne przejście pomiędzy poszczególnymi skrzydłami. Na przestrzeni czasu wielokrotnie zmieniali się  właściciele, którzy dokonywali remontów i przeróbek. Jednakże główna bryła pozostała praktycznie bez zmian. Zamek w Dębnie ma swoje legendy, a jedna z nich opowiada o zamurowanej w ślubnej sukni dawnej dziedziczce. Spotkała ją kara, bo nie chciała poślubić wybranego przez rodziców kawalera.

Obecnie w budynku mieści się  oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie, a podziwiać można (prócz wnętrz) dawne meble, zastawy stołowe, magnackie bibeloty, także między innymi wyposażenie dawnej kuchni, spiżarnię oraz kaplicę. Miejsce to jest inspiracją dla wielu artystów malarzy, a najsłynniejszymi z nich byli Jan Matejko i Julian Fałat.

 Niedaleko zamku zobaczyć też warto zabytkowy kościół św. Małgorzaty z przełomu XV i XVI wieku.

Więcej na temat (także godziny otwarcia i ceny biletów do muzeum) można przeczytać na stronie:

http://www.muzeum.tarnow.pl/oddzialy.php?id=4

Autorka tekstu - Renata Gontarz

Autor zdjęć - Zbigniew Gontarz

 

Zabytki

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.