Wybierając się na górę Sobótkę (221 m n.p.m.), leżącą na terenie Kaszubskiego Parku Narodowego we wsi Ręboszewo, możemy nie tylko wejść na jeden z najwyższych kaszubskich szczytów, odwiedzić niesamowity punkt widokowy, ale także zwiedzić wiatrak koźlak. Sama wieś jest położona na trasie szlaku wodnego Kółko Raduńskie oraz turystycznej Drogi Kaszubskiej. Sobótka jest podobno prakaszubskim miejscem kultu Nocy Świętojańskej.

Sam wjazd na górny parking Sobótki może dostarczyć nie lada atrakcji, dlatego, jeśli nie jesteśmy doświadczonymi kierowcami lepiej skorzystać z dolnego parkingu (i górny i dolny jest bezpłatny). Już sam wierzchołek oferuje wiele – widok na bezkres lasów, wzgórza oraz jeziora Wielkie i Małe Brodno. Kolejnym punktem, który przykuwa uwagę turystów, jest zrekonstruowany wiatrak koźlak. Historia kaszubskich wiatraków jest bardzo stara, stawano je już XIV wieku na mocy zarządzeń wielkich mistrzów krzyżackich. Wiatraki te miały drewnianą konstrukcję – tzw. kozła, do niego przymocowana była oś, która dzięki sile wiatru mogła obracać wiatrak.  Wiatrak koźlak na Sobótce powstał w 2012 roku, z oryginalnych części maszynowni pochodzących z wiatraków Suwalszczyzny i Wielkopolski, które liczą ponad 100 lat.

Co oferuje wiatrak?

Ręboszewski koźlak oferuje w swojej kawiarence na parterze przepyszną kawę, ciasto oraz liczne pamiątki. Dodatkowo pełni funkcje hotelowe, oferując do wyboru wygodny apartament lub nocleg  na materacach, na dwupoziomowej podłodze maszynowni. Dodatkowo na terenie Sobótki znajdziemy dwa domki letniskowe. Znajdziemy tam również plac zabaw dla dzieci. W letnie weekendy można wziąć udział w niecodziennej atrakcji, jaką jest pokaz mielenia ziarna na mąkę oraz wypiek chleba w piecu, który stoi obok wiatraka.

Autorka tekstu i zdjęć: Ewa Bandyk

Zabytki

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.