Drukuj

Będąc w Zamku Książ, koniecznie trzeba odwiedzić malownicze ruiny Zamku Stary Książ. Położone na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego, XVIII-wieczne, romantyczne ruiny zamku to miejsce pełne historii i tajemnic. Warto wspomnieć, że ich historia sięga dużo dalej w przeszłość, powstały one bowiem na pozostałościach zamku średniowiecznego. Ale od początku...

W miejscu, gdzie dzisiaj leżą ruiny, pod koniec XIII wieku książę Bolko I Surowy wzniósł murowany zamek obronny i przeniósł do niego swoją siedzibę. Niestety wraz z zawirowaniami historycznymi zamek przechodził z rąk do rąk, aby zostać zniszczonym w 1484 roku. Zamek popadł w całkowitą ruinę.

Ruiny, które dziś oglądamy, to ruiny romantycznej budowli imitującej średniowieczny zamek, powstałej na pozostałościach prawdziwego zamku. Prace nad zamkiem rozpoczęły się w 1794 roku na polecenie hrabiego Hansa Henricha VI von Hochberga. Budowla powstała od razu jako pół ruiny gotyckiego zamku, nawiązujące do romantyzmu. Pomimo stylizacji na ruiny, na zamku można było znaleźć, restauracje dla gości, salę rycerską na piętrze, kaplicę, sypialnię oraz punkt widokowy na wieży nad kaplicą. Zamek Stary Książ służył Hochbergom do urządzania przyjęć, zabaw oraz przyjmowania gości. Ponadto odwiedzali go kuracjusze z leżącego niedaleko uzdrowiska Szczawna-Zdroju. Na piętrze działało muzeum zbiorów rodziny Hochbergów. W maju 1945 roku żołnierze sowieccy splądrowali i podpalili zamek.

Obecnie zamek to urokliwa ruina, z fragmentami części kaplicy, ganku, wieży przykaplicznej i murów zamkowych. Zachowały się także renesansowe portale, z roślinnymi zdobieniami. Przechodząc pod ruinami wieży, można wejść na skalny cypel, gdzie znajduje się punkt widokowy na Książański Park Krajobrazowy wraz z Zamkiem Książ.

Najpiękniejsza trasa na Zamek Stary Książ wiedzie Szlakiem Zamków Piastowskich z Książa.  Zielony szlak, którym dochodzimy do skrzyżowania pod samym Zamkiem Stary Książ (od skrzyżowania krótkie podejście w prawo czerwonym szlakiem), dostarcza ogromu emocji. Przebiega on mostkami i kładkami, zwanymi „diabelskimi mostkami”, zawieszonymi nad przepaściami wzdłuż Wąwozu Książ.

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk