Pojezierze Wielkopolskie pełne jest urokliwych jezior. Znaczną jego część stanowi Pojezierze Gnieźnieńskie. To właśnie tutaj znajduje się Jezioro Lednickie wraz z Ostrowem Lednickim, czyli wyspą, na której ponad tysiąc lat temu mieścił się jeden z najważniejszych grodów ówczesnego państwa Piastów. Ostrów Lednicki jest największą spośród pięciu wysp znajdujących się na Jeziorze Lednickim. Dostać się na nią można promem z terenu Muzeum Pierwszych Piastów, do którego dojechać można od strony wsi Dziekanowice. 

Na terenie wyspy znajdują się między innymi pozostałości pałacu książęcego z kaplicą oraz wałów obronnych. Archeolodzy odkryli tu baseny chrzcielne, co może wskazywać na prawdopodobne miejsce chrztu Mieszka I. Na wyspie są także najistotniejsze pozostałości architektury wczesnośredniowiecznej w Polsce. 

Ostrów Lednicki położony jest na terenie Lednickiego Parku Krajobrazowego, co oznacza, że wizyta tutaj pozwala obcować nie tylko z historią, ale również z przyrodą. Każdego roku odbywają się tutaj imprezy kulturalne - Dzień Dziecka, Noc Kupały oraz zajęcia łączące zabawy z edukacją. Wyspę można zwiedzać od kwietnia do października. W okolicy znajdują się liczne miejsca noclegowe i punkty gastronomiczne. Przy okazji zwiedzania Ostrowa Lednickiego warto zobaczyć także skansen z licznymi zbiorami archeologicznymi, budynki Muzeum Pierwszych Piastów oraz pobliskie pola lednickie, ze słynną bramą w kształcie ryby - Bramą Trzeciego Tysiąclecia.

 

POBLISKIE MIEJSCA :

  • Gniezno - 16 kilometrów,
  • Poznań - 60 kilometrów,
  • Września - 35 kilometrów,
  • Biskupin - 51 kilometrów.

 

Zabytki

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.