Województwo opolskie to region bogaty w zabytki. Większość miejscowości, nawet tych najmniejszych, może pochwalić się wpisem do listy zabytków dzięki kościołowi, pałacowi czy innym ciekawym zabudowaniom sprzed lat. Tak jest też z małymi Ziemiełowicami.

Położona w sąsiedztwie Namysłowa wioska znana jest przede wszystkim z pięknego założenia pałacowego otoczonego parkiem. Jest też oczywiście kościół, którego współczesna bryła chroni gotyckie prezbiterium z XIV wieku. Jednak to właśnie pałac przyciąga uwagę przyjezdnych, a dla mieszkańców jest powodem do dumy.

Powstał on w pod koniec XIX wieku dzięki staraniom rodziny von Methner, której własnością stały się Ziemiełowice z początkiem tego stulecia. To Rudolph von Methner wzniósł klasycystyczny pałac, który do dzisiaj można podziwiać. W rękach tej właśnie rodzin pałac i cały majątek osiąga największą świetność i pozostaje aż do czasów wojny, która przetrwa w nienaruszonym stanie. Zniszczeje dopiero po wojnie, gdy przechodzi w ręce kolejnych prywatnych właścicieli zupełnie nie interesujących się jego stanem. Dopiero w roku 2006 cały kompleks trafia w ręce nowego inwestora, który bardzo szybko przywraca mu świetność. Zrekonstruowane zostaje nie tylko wnętrze pałacu zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków ale też jego otocznie. Przy południowej elewacji odradza się ogród w stylu francuskim, a w innej jego części park angielski. W samym wnętrzu można zobaczyć różnorodność drewnianych wykończeń, na które składają się sztukaterie, parkiety, okiennice i schody. Uwagę zwracają również meble i dzieła sztuki. Ale największe wrażenie pałac robi z zewnątrz, dzięki narożnej wieży zwieńczonej cebulastą kopułą. To pierwszy element, który widzi osoba wjeżdżająca na teren posesji. Jeśli do dać to tego fakt, że pałac ma swoją małą legendę, o podziemnym korytarzu, to ciekawe miejsce staje się jeszcze bardziej tajemnicze.

Obecnie obiekt znajduje się w rękach prywatnych. Nie jest udostępniony dla turystów w regularnych porach zwiedzania, nie ma też biletów. Właściciele jednak chętnie prezentują pałac wszystkim, którzy chcą go zobaczyć podczas wizyty w Ziemiełowicach.

Autorka zdjęć i tekstu - Bogusława Bandyk

Zabytki

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.