Skansen Kurpiowski imienia Adama Chętnika w Nowogrodzie jest jednym z dwóch najstarszych w kraju skansenów budownictwa ludowego. Założycielem był Adam Chętnik, etnograf i działacz społeczny. Pierwszy obiekt skansenu stanął w 1923 roku. Sukcesywnie powiększany o kolejne zabytki i eksponaty, niestety uległ całkowicie zniszczeniu w wyniku działań wojennych. Odbudowany został w 1958 roku, także przy udziale Chętnika.Dzisiaj skansen należy do Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. Na powierzchni 3,5 ha, zgromadzono 23 zabytkowe budynki drewniane oraz kilkadziesiąt obiektów małej architektury: bramy, kapliczki, studnie. W górnej części skansenu, na Wzgórzu Ziemowita, w czasie wykopalisk archeologicznych odkryto fundamenty średniowiecznego zamku murowanego, wokół którego powstał Nowogród. Wejście do skansenu zdobi chałupa ze wsi Łyse, a bilety kupuje się w dworze z XIX wieku. Najstarsza część ekspozycji plenerowej to tzw. Plac Bartny z ulami.

Z placu w dolnej części skansenu, rozpościera się widok na panoramę Kurpiowszczyzny. Wśród ciekawych obiektów wyróżniają się: 
XIX- wieczny młyn wodny, 
kapliczka św. Jana Nepomucena,
wiatrak gospodarczy.


Wszystkie budynki pochodzą z okresu od końca XVIII w. do połowy XX w. z terenu Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. 

 

Autorka zdjęć i tekstu - Katarzyna Krajewska

Zabytki

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.