Drukuj

Twierdza Modlin - wybitny i unikatowy zabytek fortyfikacyjny, położony około 30 km na północny zachód od Warszawy. Jest jedną z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce Budowę obiektu rozpoczęto wiosną 1807r z rozkazu Napoleona I.
Położenie Modlina, u zbiegu rzek Wisły, Narwi i Wkry nadawało temu miejscu wybitne walory obronne. Ciekawostką jest że Twierdza Modlin to najdłuższy budynek w Europie i drugi pod względem długości na świecie. Jego powierzchnia jest wielokrotnie większa od Zamku Królewskiego na Wawelu i zamku malborskiego razem wziętych. Budynek ma 2250 m długości i bywało że w czasie pokoju mieszkało w nim 20 tys. ludzi, a podczas oblężenia mógł on służyć jako schronienie nawet dla 100 tys. osób. Modlin był największym polskim garnizonem wojskowym w czasach PRL-u.
Aktualnie istnieje możliwość obejrzenia tej gigantycznej budowli z tarasu Czerwonej Wieży usytuowanej w jednym z narożników Cytadeli skąd rozpościera się również niezwykły widok na połączenie wód Narwii z Wisłą, piaszczyste wyspy, gęste lasy i malownicze ruiny zabytkowego spichlerza. Niektóre wnętrza od niedawna są udostępnione indywidualnym turystom, istnieje też możliwość zwiedzania z przewodnikiem.

 

Autorka zdjęć oraz tekstu :

 

Katarzyna Krajewska

 

Strona autorki - www.fotofiszka.eu