Małopolska to nie tylko góry, ale także Jura Krakowsko-Częstochowska. Małopolskie skałki i ostańce wciąż przyciągają swoim urokiem oraz niepowtarzalną atmosferą nie tylko wspinaczy, ale także turystów spragnionych wrażeń estetycznych. Szlaki wokół skałek stają się coraz bardziej popularne, dlatego warto szukać nowych miejsc. Jedną z niezaprzeczalnych atrakcji tego regionu jest nowo powstała „Dolina Pstrąga” w Dubiu.

Ta malutka wieś leżąca w Gminie Krzeszowice jest istnym rajem dla osób kochających przyrodę, ponieważ leży w bardzo bliskim sąsiedztwie Rezerwatu Doliny Racławki oraz Doliny Szklarki. Widok, który od razu przyciąga uwagę każdego spacerowicza to skały wznoszące się nad boiskiem. To właśnie pod nimi od 2019 roku działa rekreacyjno-turystyczny obszar „Dolina Pstrąga”. A co możemy znaleźć pod tą tajemniczo brzmiącą nazwą? Teren nad rzeką Racławką oferuje coś zarówno dla pragnących zastrzyku adrenaliny jak i tych pragnących odpoczynku.

Skały nad boiskiem czyli Jupiter, Murawa, Trybuna, Ławka i Bramka stanowią świetne rozwiązanie dla początkujących wspinaczy oferując drogi już od łatwej III wyceny. Dla tych bardziej wymagających w topo znajdziemy drogi o wycenie nawet VI.3. Warto wspomnieć, że można wspinać się także po zmroku - skały są doskonale oświetlone nocą. Chętni, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę ze wspinaczką, mogą skontaktować się z lokalnym Klubem Wspinaczkowym TRAWERS. W czasie lokalnych imprez klub organizuje niecodzienną atrakcję – z najwyższej skały można zjechać tyrolką.

Na najmłodszych czekają liczne stanowiska edukacyjne, plac zabaw, dwie niskie ścianki wspinaczkowe oraz piaskownica. Interesującym punktem w dolinie jest geo-park, znajdziemy w nim kilkutonowe minerały z opisami, wydobyte ze wszystkich lokalnych kopalń. Ponadto liczne leżaki, ścieżki do jazdy na rowerach i rolkach. Wieczorem w wyznaczonym miejscu można rozpalić ognisko, grilla, znajdziemy też zadaszone ławki ze stolikami. Ci którzy pragną odrobiny wysiłku, mogą skorzystać z plenerowej siłowni. Nieopodal doliny znajdziemy pstrągarnie, gdzie można skosztować przepysznego pstrąga.

Przez dolinę przebiega zielony szlak pieszy, podążając nim 500 m dalej, znajdziemy się w Rezerwacie Doliny Racławki, która jest dobrą opcją w czasie upalnych dni - oferuje cień i jednocześnie zachwyca pięknym lasem liściastym, skałami oraz przepływającą przez nią rzeką. Sześciokilometrowy spacer wzdłuż rzeki Racławki, od parkingu przy Dolinie Pstrąga i z powrotem nie zajmie nam więcej niż 1,5 godziny.

Dolina Pstrąga oferuje moc atrakcji dla każdego. A wszystko to w otoczeniu zieleni z szumiącą rzeką w tle. Warto szukać informacji na temat lokalnych imprez plenerowych takich jak: Dzień Pstrąga czy Rodzinny Wspinaczkowy Piknik w Dubiu, w czasie których czeka na nas jeszcze więcej atrakcji.

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk

Miejscowości

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.