Drukuj

Zwierzyniec - miasto liczące obecnie około 3200 mieszkańców, położone w południowej części województwa lubelskiego, niedaleko Zamościa, u wrót Roztoczańskiego Parku Narodowego. Tutaj mieści się siedziba Parku. Położony nad dwiema rzekami - Wieprzem oraz Świerszczem. 

Najsłynniejszym miejscem Zwierzyńca jest barokowy Kościół na Wodzie pod wezwaniem Świętego Jana Nepomucena. Kościół uważany jest na jeden z piękniejszych zabytków Roztocza. Budowa jego rozpoczęła się w 1741 roku, a rozpoczął ją Tomasz Antoni Zamoyski. Było to wotum dziękczynne za uzdrowienie ordynata, a także za narodziny długo oczekiwanego potomka. Kościół znajduje się na wyspie na stawie, można obejść go dookoła, połączony jest mostkiem z ulicą.

Innym charakterystycznym miejscem Zwierzyńca jest pamiątkowy blok skalny, zwany "Pomnikiem Szarańczy". Jest niezwykłym świadkiem wydarzeń z 1711 roku. Wyryto na nim napis : "Na pamiątkę wytępienia szarańczy wędrownej przybyłej w te okolice 27 sierpnia 1711 roku. Wólka, Ulów, Zielone, Łabunie, Szarowola, Czołomyja, Przeorsk. Wyniszczono szarańczy żywej korcy 656, wykopano jaj tego owada garncy 555,5. Użyto do tego robocizny pieszej dni 14 000. Bóg groził ludowi, ale z wiarą praca rozbraja Jego gniewy i klęskę odwraca. "

Kolejnymi charakterystycznymi miejscami Zwierzyńca są :

Zwierzyniec stanowi świetne miejsce wypoczynku w różnej formie - pieszej, rowerowej oraz kajakowej - między innymi funkcjonuje spływ kajakowy na Wieprzu na odcinku Otrocz-Zwierzyniec. Przecina się tu wiele szlaków pieszych i rowerowych we wszystkich kierunkach Roztocza. Dla miłośników kultury i filmu co roku organizowana jest Letnia Akademia Filmowa. Jest to wyjątkowo ciekawe miejsce w Polsce o bogatych walorach przyrody i niepowtarzalnym klimacie, niezależnie od wieku idealne do wypoczynku.